Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Miroslav v Lipové - lyžování v Jeseníkách

Lyžařský areál Miroslav v Lipové-lázních na Jesenicku má jedinou smůlu. Pro návštěvníky Jeseníků je zdejší středisko o několik kilometrů dál než tradiční lákadla na Červenohorském sedle, Ramzovském sedle či v Petříkově.

Přitom stačí přejet Ramzovské či Červenohorské sedlo a projet ve směru na Jeseník. Na Miroslavi čeká milovníky zimních sportů areál, který si s tradičními centry Jeseníků v ničem nezadá. A lyžaři se zde mohou vyhnout návalům a frontám u vleků.

Nevadí ani nižší nadmořská výška. Vrchol hory Toč, ze které se rozbíhají sjezdovky, leží ve výšce pouze 620 metrů nad mořem. Výškový nedostatek nahrazují ideální klimatické podmínky. Příroda v uzavřeném údolí sněhem rozhodně nešetří, sjezdovky jsou okolními kopci chráněné před nepříjemným větrem.

Terény pro každého

"My máme smůlu, že Miroslav neleží přímo u hlavní silnice jako Červenohorské či Ramzovské sedlo, ale až na odvrácené straně Jeseníků. Mohu ale návštěvníky ujistit, že delší cesta k nám se jim určitě vyplatí. Najde tu vhodný terén každý. Od úplného začátečníka po zdatného lyžaře nebo snowboardistu," sdělil majitel lyžařského areálů Miroslav Miloš Hladký.

V areálu jsou čtyři sjezdovky. Červená patří s dvanácti sty metry k nejdelším sjezdovkám v Jeseníkách, dvě modré měří šest set metrů a nejkratší, třísetmetrová, je v lyžařské školičce, kde zvládají začátky na lyžích malé děti. Jednu šestisetmetrovou sjezdovku přebudoval majitel kvůli rostoucímu zájmu na snowboardový park s řadou atraktivních skoků a překážek.

Čtyři vleky vyvezou během jedné hodiny na svah 3300 lyžařů. "Nepamatuji se, že by lidé při nadprůměrné návštěvnosti stáli ve frontě déle než deset minut. Většinou fronta nepřekračuje pětiminutovou hranici," říká vedoucí střediska Alena Vondrušková.

Po lyžování do bazénu nebo na lázeňskou proceduru

Samozřejmostí je umělé zasněžování všech sjezdovek a každodenní noční úprava jejich povrchu rolbami. Lyžuje se od devíti do sedmnácti hodin, jedna sjezdovka je nasvětlená, takže umožňuje lyžování až do jedenadvaceti hodin.

Středisko nabízí sérii doplňkových služeb -lyžařskou školu, půjčovnu a úschovnu lyží, ski servis. Dostatek míst nabízí restaurace, která má také terasu s výhledem na sjezdovky. Nechybí ani rychlé občerstvení formou bufetu. Zhruba pětisetmetrovou vzdálenost od parkoviště mohou lyžaři překonat s pomocí skibusu.

K areálu patří tři blízké penziony, které na bízejí přibližně stovku lůžek. Návštěvníci mohou využít služeb i dalších chat či penzi onů, kterých je v Lipové-lázních celá řada. V okolí je řada lákadel, která nezůstávají bez povšimnutí. Návštěvníci mohou využít lázeňských služeb, které poskytuji místní Schrottovy lázně nebo proslulé Priessnitzovy lázně v nedalekém Jeseníku. Stejně tak se mohou po náročném celodenním lyžování osvěžit v krytém bazénu v deset kilometrů vzdálené České Vsi.

Text Rostislav Hányš Lidové Noviny
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. obec Lipová - vzdálenost: 1.3 km
 2. jeskyně Na Pomezí - vzdálenost: 3.0 km
 3. lyžařské středisko Ramzová - vzdálenost: 5.0 km
 4. Jeseník - město - vzdálenost: 5.7 km
 5. Rozhledna Zlatý Chlum u Jeseníka - vzdálenost: 8.2 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Ubytování v Bělé pod Pradědem (private) - vzdálenost: 5.3 km
 2. Ubytování v Jeseníkách (private) - vzdálenost: 5.4 km
 3. HOTEL,PENZION V ALEJI KRALIKY (penzion) - vzdálenost: 29.9 km
 4. Horská chata "POD VODOPÁDEM (chata) - vzdálenost: 36.4 km
 5. Penzion nad Vodopády (penzion) - vzdálenost: 39.0 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°13'13.6164''N 17°7'32.5848''E GeoURL