Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Za Krčínem na Sedlčansko

To není omyl. Slavný rybníkář, který ve službách Rožmberků proměnil značný kus jihočeské krajiny, se nakonec usadil ve středních Čechách. Tady dožil jako suverénní pán, který si jméno pyšně rozšířil na Jakub Krčin z Jelčan a Sedlčan.

Po Štěpánku Netolickém a Mikuláši Ruthardovi byl posledním z hvězdného tria jihočeských rybníkářů, do obecné paměti se ovšem zapsal nejvíc. Jako rožmberský hejtman si počínal způsobem, který by ho dnes řadil mezi velké manažery, byť poněkud nelítostného typu.

Výjimečně schopný, spolehlivý, věrný jihočeskému vladařovi, ale i tvrdý a bezohledný. Majetek Viléma z Rožmberka velmi rozhojnil a sám si na svoje taky přišel.

V roce 1569 Krčin dostal od Viléma za dobré služby statek Nový Leptáč, jehož tvrz vylepšil do podoby krásného renesančního stavení, později Kratochvíle zvaného. Brzy začal kalkulovat: pokud rod Rožmberků vymře, dvůr přejde zpátky do majetku zlatokorunského kláštera. A tak diplomaticky Viléma přiměl, aby s ním Leptáč vyměnil za Sedlčany a k nim náležející vesnice. Stalo se počátkem roku 1580.

Ve. službách, Rožmberka ještě, zůstal, dokonce pro něj založil v roce 1584 svůj nejslavnější rybník, Rožmberk. Ale zároveň se rychle zabydloval na svém.

Především v Křepenicích, západně od Sedlčan, začal okamžitě budovat sídlo Nový Hrádek. Kvůli němu vytvořil rybník s ostrovem, na který umístil malou renesanční tvrz, při jejíž stavbě se inspiroval Kratochvílí. Sgrafitová psaníčka na fasádě, fresky na stěnách uvnitř, malované trámy dřevěných stropů. Dnes, kdy restaurátoři napravují letitou devastaci (za komunismu sídlo sloužilo jako sýpka), se ukazuje, jak půvabné a pohodlné bylo.

Nad vchod nechal hrdě vytesat Jakub Krčin z Jelčan a Sedlčan, ale také svoje nové heslo Festina čili Spěchej, nikoliv starší Festina lente čili Spěchej pomalu. Už mu bylo kolem padesátky a věděl, že času má málo. Především čekal, až zemře jeho podstatně starší manželka Dorota a on si bude moci vzít mladou dívku, která mu dá dědice. Paní Dorota se s životem rozloučila roku 1587, rok nato si Krčin vzal o třicet let mladší Kateřinu, dceru jindřichohradeckého rybníkáře Jana Zelendara. Uvedl ji do Křepenic na Nový Hrádek'' a spolu tam zplodili šest dcer.

Ačkoliv kraj k tomu byl méně příhodný než jižní Čechy, i na Sedlčansku budoval rybníky. Kolik? Není jasné, ne o všem se vedly či zachovaly dokumenty. Pravděpodobně to byly Musik u Sedlčan (soudí se tak podle způsobu založení), Návesník a Nepřízeň V Křepenicích či rybníky kolem Obděnic.

Už ve; službách Rožmberků proslul jako bezohledný člověk a ani se Sedlčanskými nezacházel v rukavičkách. Hned v roce 1582 zaútočil na jejich stará práva a. výpady. Podle pověsti to udělal rafinovaně: představitelům města řekl, že si dokumenty chce prohlédnout, pozval je do hospody, opil je a papíry jim sebral. Ta historka je zřejmě vybájená, ale pravdou zůstává, že Sedlčanští si stěžovali až u Viléma z Rožmberka.

Možná nejvíc jim vadilo, že jim Krčin jako první sebral várečné právo, které bylo pro sedmdesát měšťanů zdrojem slušných peněz. Krčin ale koupil a rozšířil pivovar a sám v něm začal podnikat. Typické je, že nakonec to bylo pivo, které situaci poněkud uklidnilo, hejtman údajně vařil dobré. Vypráví se, že chodíval k příteli soukeníkovi Křikavovi a oknem pozoroval ochmelky, kterak vrávorají z hospody a libují si: "Krčin se mnou strká."

Krčínovo jmění rostlo, přikupoval další vesnice, sedlčanské panství pevně ovládal. Že jeho pobyt měl i světlejší stránky, dokládají například dokumenty o tom, jak podporoval místní literátské bratrstvo. Mezi zpěvníky bratrstva se dochoval Krčínův kancionál z roku 1594.

Uvnitř je mimo jiné jeho erb a ilustrace, zachycující zpěváky bratrstva. Muž v bílém klobouku je jediným známým obrázkem Krčina. Z šesti dcer se dospělosti dožilo pět. Za nejstarší z nich, Annou Kateřinou, se na sklonku života přestěhoval do Obděnic a v tamním kostele také pohřbil svoji ženu.

Obděnice měl vždy rád, postavil tam pivovar, založil několik menších rybníků a začal budovat tvrz. Zachovaly se z ní jen portál a křížová klenba ve statku ležícím nedaleko kostela.

Kdy zemřel, se přesně neví. Závěť sepsal 19. ledna 1604, podle zápisů rožmberského kronikáře Václava Břežana byl 15. února už mrtvý. Pohřben byl prý v obděnickém kostele, do zdi vsazené náhrobní desky, pro kterou si sám složil epitaf. Když ale v roce 1944 při opravě kostela dělníci hrob otevřeli, byl prázdný. Kam se Krčin poděl? A ležel tam vůbec?

Podle jedné teorie zemřel u druhé dcery v Mitrovicích a byl pohřben v prčickém kostele. Před lety objevili poškozený náhrobní kámen se zbytky jména Krčin. J. Kuthan ze sedlčanského muzea ale soudí, že je přece jen v Obděnicích. A to v hrobě, který je od zmíněné desky trochu dál, a proto nebyl prozkoumaný.

Záhady kolem hrobu ladí s pověstmi, které si o Krčínovi jeho poddaní vyprávěli. Ta nejznámější tvrdí, že ho po nocích honí po hladině rybníků čerti. Údajně tak doplatil na spolky s ďáblem. Mimochodem, celý život věřil na alchymii, a v Křepenicích měl dokonce alchymistickou kuchyni.

O tom všem se bude příští týden v Sedlčanech mluvit víc než kdy jindy - letos uplynulo od Krčínovy smrti 400 let. V rámci tradičních městských slavností Rosa, letos konaných od 17. do 20. června, bude ve čtvrtek odhalena pamětní deska slavného rybníkáře a pokřtěna kniha Jana Kuthana Sedlčanskem po stopách Jakuba Krčina.

Během slavností se na výstavě Jakub Krčin a Sedlčansko v městskému muzeu na pár dnů objeví originál Krčínova kancionálu, který bude později nahrazen faksimile. A v neděli odpoledne se chrám sv. Martina rozezní Koncertem pro Jakuba Krčina.

Sedlčansko - mapa
tvrz v Křepenicích
Obděnický kostel
Tip z Lidových Novin 12. 6. 2004
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

  1. Tloskov - zámek - vzdálenost: 13.1 km
  2. Netvořice - hřebčín Favory - vzdálenost: 17.9 km
  3. Zámek Konopiště - vzdálenost: 21.2 km
  4. Zámek Dobříš - francouzská inspirace - vzdálenost: 22.3 km
  5. zřícenina Borotín - vzdálenost: 23.1 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

  1. Aaron Agency-Penzion Hellios (ostatni) - vzdálenost: 31.5 km
  2. Takonín - Trojdolí (kemp) - vzdálenost: 31.8 km
  3. VILA FILIP (penzion) - vzdálenost: 39.4 km
  4. CHALUPA VALENTA (ostatni) - vzdálenost: 39.4 km
  5. DOMEK SMRŽ (chata) - vzdálenost: 39.4 km
GPS poloha
  1. ,
    Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°39'38.0628''N 14°25'35.9004''E GeoURL