Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Nové Město nad Metují

patří k slohově nejucelenějším městům v České republice. V blízkosti náměstí se nachází zámek, který je součástí městské památkové rezervace. Původní hrad byl založen Janem Černčickým z Kácova. Pernštejnové přestavěli gotický hrad v renesanční zámek, který byl v průběhu staletí několikrát přestavěn. V poslední třetině 16. století byly zdi budov ozdobeny chiaroscurem. To je metoda, jež používá odstínů jedné barvy, většinou šedé, k vytváření dojmu trojrozměrnosti. Další stavební úpravy probíhaly v době baroka. Před první světovou válkou byl zámek zakoupen Josefem Bartoněm, který nechal zámek renovovat. Rozsáhlé stavební změny exteriéru i interiéru byly navrženy brněnským architektem Dušanem Jurkovičem.

Zámek je přístupný celoročně, návštěvníci si mohou prohlédnout 1. patro zámku v rámci malého okruhu, nebo 1. i 2. patro v rámci velkého okruhu.

Dále je možné vystoupit na krytý ochoz věže "Máselnice", jež je ve výše 25 m a ze kterého je krásný výhled do okolí města a na panorama Orlických hor a Krkonoš.

Zámecká zahrada je v horní části tvořena terasami s květinovými záhony. Zajímavostí je dřevěný krytý mostek, který nás zavede do dolní části zahrady, která je ozdobena barokními soškami Matyáše Bernarda Brauna.

V okolí Nového Města nad Metují se nachází několik turistických tras a cyklostezek. Jedna z nich Vás zavede až do "Pekla", což je přírodní rezervace, kterou ohraničují svahy Dobrošova, Sendražského kopce a výšiny Koníček. Na soutoku Metuje s Olešenkou se nachází bývalý mlýn Pekelec, jež byl v roce 1912 upraven architektem Dušanem Jurkovičem.

Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují
foto a text LeNi

Půvabné Nové Město nad Metují

Jedním z nejhezčích měst na Náchodsku, které můžeme doporučit k návštěvě, je Nové Město nad Metují, založené začátkem 16. století. Chloubou města je ctyřkřídlý dvoupatrový zámek s mohutnou věží Máselnicí, renesančním ochozem a arkádami. Při prohlídce jsou dobové interiéry přístupné spolu s uměleckými sbírkami a galerií soch a obrazů. Působivé je obdélné náměstí, lemované renesančními domy s podloubími a atikovými štíty. Kolem městského jádra se dosud zachovaly hradby s věžemi.

Město leží na silnici č. 14 mezi Náchodem a Rychnovem nad Kněžnou. Možný je příjezd též z Jaroměře po silnici č. 285.

Půvabné Nové Město nad Metují
Tip z kalendáře 55 turistických "nej" 2004 z produkce firmy Helma, v.o.s.
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Vojenská památka - pevnost Dobrošov - vzdálenost: 7.7 km
 2. Náchodský zámek - vzdálenost: 8.4 km
 3. Renesanční zámek Opočno - vzdálenost: 9.1 km
 4. Ratibořice - zámek - vzdálenost: 10.5 km
 5. RODIŠTĚ ALOISE JIRÁSKA - Hronov nad Metují - vzdálenost: 15.1 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Pension u Bédy (penzion) - vzdálenost: 7.4 km
 2. Chalupa v České Skalici - Zájezd (ostatni) - vzdálenost: 10.8 km
 3. Anička - horská chalupa (chata) - vzdálenost: 49.5 km
 4. HOTEL,PENZION V ALEJI KRALIKY (penzion) - vzdálenost: 52.8 km
 5. penzion Harry (penzion) - vzdálenost: 66.8 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°20'38.0112''N 16°8'59.5788''E GeoURL