Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Zámek Lednice

s rozsáhlým parkem je příkladem romantické historizující architektury. Zámek má dlouhou historii. Původní tvrz zmiňovaná v pramenech již roku 1222 byla přestavěna na renesanční zámek za Hartmana z Lichtenštejna v 16. století. Úpravy v duchu klasicismu byly provedeny v 18. století. Ale už v roce 1815 došlo k další přestavbě, tentokrát šlo o empírové změny dle návrhu Josefa Kornhäusela. Ani tato podoba zámku posléze nevyhovovala nárokům Lichtenštejnů, a tak v roce 1846 přistoupili k realizaci novogotických úprav, které se týkaly i interiéru. Svědčí o tom řada sálů s dřevěnými vyřezávanými stropy a nábytkem, dále knihovna s nádherným vřetenovým schodištěm.

Dokonalým rámcem zámku je francouzská zahrada a rozsáhlý krajinářský park, kde nalezneme řadu zahradních objektů, nejznámější je minaret z let 1798-1802, dále Apollónův chrám, romantická zřícenina Janův hrad, chrám Tří grácií, Nový dvůr, Hraniční a Rybniční zámek. Lednický zámek se zahradou a parkem je součástí krajinného celku Lednicko-valtického areálu prohlášeného v roce 1996 za památku UNESCO.

Lákavou nabídkou pro návštěvníky je plavba na loďkách se zastávkami u zámku Lednice, minaretu a Janova hradu. Lednický park je možné také poznávat prostřednictvím projížděk v kočáře.

Zámek Lednice
Zámek Lednice
Minaret
Minaret
foto a text LeNi

Tajemný zámek Lednice

Nejkrásnější park Evropy míval poněkud nelichotivý název Eisgrub (což znamená "ledová díra"). Vystihuje to přesně charakter prolákliny obklopené močály a lužními lesy, v níž se celoročně držel chlad. Proč právě tady nechal rod knížat z Lichtensteina (ze "zářivého kamene") vybudovat své reprezentativní sídlo? Rodová legenda tvrdí, že jejich prapředkem byl prostý horník, jenž v opuštěné štole narazil na obrovský diamant. Potomci uměli ledově zářivý kámen skvěle zúročit. Jeho třpyt jako by byl trvale spojen s Lichtensteiny, není náhodné, že je později přivábil i k ledovcovým alpským štítům.

Tip z kalendáře Nejzáhadnější místa Čech a Moravy 2014
Tajemný zámek Lednice
Tajemný zámek Lednicehttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/187_lednice.jpg
Latitude: 48°48'5.4576''N Longitude: 16°48'20.0016''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Zámek Valtice - vzdálenost: 7.8 km
 2. Vodní dílo Nové Mlýny - vzdálenost: 9.1 km
 3. Pohansko empírový zámeček jako na dlani - vzdálenost: 10.5 km
 4. zámek Mikulov - vzdálenost: 12.4 km
 5. Vinice pod vápencovým kopcem Pálava - vzdálenost: 13.6 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Apartmán U Nováků (penzion) - vzdálenost: 17.5 km
 2. Autokempink Strážnice (kemp) - vzdálenost: 39.0 km
 3. Hotel Spirit (hotel) - vzdálenost: 76.9 km
 4. Podhradí, Podhradí nad Dyjí (chata) - vzdálenost: 82.5 km
 5. rekreační dúm IVOLI (private) - vzdálenost: 108.2 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


48°48'5.4576''N 16°48'20.0016''E GeoURL