Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko a hrad Kokořín

se rozkládá v oblasti České křídové tabule. Do pískovcových plošin jsou zaříznuta kaňonovitá údolí, na jejichž okrajích se zvětráváním vytvořila skalní města. Tato oblast je charakteristická různými útvary, jež vznikly zvětráváním nehomogenní horniny, nejznámější z nich jsou "skalní pokličky". Mají hřibovitý tvar s pevným kloboukem posazeným na užší noze. Při zvětrávání pískovcových bloků totiž erozi lépe odolávají horní vrstvy železitého pískovce než spodní měkčí s příměsí jílu.

Další zajímavostí této oblasti je hrad Kokořín, postavený ve 14. století na okraji panství pánů z Dubé. Hrad byl používán asi do poloviny 16. století, od té doby se o něm psalo jako o pustém. Nebyl po většinu doby své existence příliš opravován a udržován, a tak se stal neobyvatelným. V 19. století byla z hradu zřícenina, která okouzlovala romantické umělce - Karla Hynka Máchu, Antonína Mánese a dalších. V roce 1896 kokořínské panství koupil Václav Špaček, šlechtic ze Starburgu, který hrad zrekonstruoval. Po roce 1950 přešel hrad Kokořín do držení státu. V roce 2006 byl hrad vrácen rodu Špačků.

Ochozem po cimbuří lze celý hrad obejít a návštěvníci mohou vystoupit také na hradní věž, odkud je krásný výhled do údolí a na lesnatou krajinu.

hrad Kokořín na serveru TuristickyAtlas.cz

hrad Kokořín
hrad Kokořín
hrad Kokořín
hrad Kokořín
Kokořínsko - pokličky
Kokořínsko - pokličky
foto a text LeNi

Romantický hrad se tyčí na pískovcové skále nad Kokořínským údolím. Není divu, že Karel Hynek Mácha zde našel inspiraci pro některá svá literární díla. Předpokládá se, že hrad byl postaven ve druhé čtvrtině 14. Století Hynkem Barkou z Dubé. Během husitských válek byl dobyt a pobořen a později jej v 15. Století páni z Klimštejna obnovili v gotické podobě. Pak několikrát došlo ke změně majitelů, používán byl asi do poloviny 16. Století. K hradu se váže mnoho pověstí. Jedna z nich vypráví, že se v rozvalinách Kokořína usídlil loupeživý rytíř Petrovský se svojí bandou.

hrad Kokořín
hrad Kokořín
foto z kalendáře tajuplná místa ČR 2011

Ze zámecké vyhlídky nad Mělníkem

Dominantou města Mělnik je zámek, z jehož terasy je nádherný pohled na posvátnou horu Říp, vinice svaté Ludmily a soutok dvou řek. Zámek byl kdysi obýván vdovami českých králů a knížat. Teprve za vlády císaře Karla IV. se město stává věnným majetkem českých královen a kněžen. Jako poslední zde Žily manželky Jiřího z Poděbrad. Poté byl hrad obýván různými šlechtickými rodů.

Tip z kalendáře Křížem Krážem ČR 2016 - Helma 365
Hrad Kokořín okres Mělník
Hrad Kokořín okres Mělníkhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/189_kokorin.jpg
Latitude: 50°26'6.0000''N Longitude: 14°33'38.9988''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. čertovy hlavy - vzdálenost: 6.9 km
 2. hrad Houska - vzdálenost: 7.7 km
 3. rozhledna Vrátenská Hora - vzdálenost: 7.9 km
 4. Medonosy - vesnice s lidovou architekturou - vzdálenost: 8.4 km
 5. Soutok řek Labe a Vltavy - vzdálenost: 11.6 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Pension "Myslivna" Kokořín (penzion) - vzdálenost: 0.7 km
 2. Privát- byt v cyklostatku,Chodeč (private) - vzdálenost: 2.9 km
 3. autokemp - ubytovna SK Mšeno (kemp) - vzdálenost: 6.2 km
 4. Pokoj ve vile v obci Lhota (private) - vzdálenost: 22.9 km
 5. Hotel Zimní stadion (hotel) - vzdálenost: 24.7 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°26'6.0000''N 14°33'38.9988''E GeoURL