Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Telčský dům

Od léta 2006 můžete v Telči ve stálé expozici v domě čp. 31 na náměstí Zachariáše z Hradce nejen obdivovat starobylé sklepení měšťanského domu s románskými prvky, ale také se krásně bát s keramickými skřítky, kteří na nás ve sklepení se svými příběhy z dávné Telče čekají. Chcete se dozvědět něco z historie města a jejího okolí? Seznámit se s pověstmi, navštívit čirou studánku s vodníkem a vílou? Nebo se jít pobavit do herny, kde najdete např. tajemné zrcadlo, veselé městečko skřítka Telčáka, ale také vláčky, tunely atd. Využijte tedy příležitosti a přijďte za námi!

Tip z kalendáře Křížem Krážem ČR 2016 - Helma 365
náměstí Telč
náměstí Telčhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/191_telc.jpg
Latitude: 49°11'3.0336''N Longitude: 15°27'9.9108''E

Renesanční perla Telč

Telč nenabízí jen prohlídku zámku a krásného náměstí, ale také příjemné vycházky kolem tří rybníků, jež město obklopují. Celé město, které je jistě právem na Seznamu světového dědictví UNESCO, můžete obdivovat z vrcholku Oslednice.

Renesanční zámek v Telči

vznikl přestavbou původního gotického hradu. Svou současnou podobu získal za Zachariáše z Hradce. Zámek je unikátní tím, že se po staletí podařilo zachovat jeho majitelům původní interiéry, jež byly mnohdy inspirovány italským uměním. Nejreprezentativnějším prostorem telčského zámku je Zlatý sál, který se rozkládá v traktu severního paláce.

Při vstupu do hlavního nádvoří můžete nahlédnout do Kaple Všech svatých, jež byla přestavěna a honosně vyzdobena proto, aby mohla sloužit jako místo odpočinku Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

je charakteristické souborem krásných původně gotických domů. Z náměstí se velkými vraty vstupovalo do klenuté předsíně - mázhauzu. Z tohoto prostoru, který původně sloužil řemeslné výrobě či obchodu, se vcházelo po schodech do patra a tunelem do dvora. V polovině 15. století bylo k většině domů na náměstí přistaveno renesanční podloubí. Arkády, fasády a štíty byly utvářeny individuálně. Jelikož některá průčelí byla v dalších letech přestavována, tak na nich najdeme nejen renesanční, ale i barokní prvky.

V blízkosti města je nachází rozhledna Oslednice, vysoká 36 metrů. Rozhledna otevřená 25. března 2000 nabízí pohled na renesanční Telč, na vrchol Javořice s televizním vysílačem, dále je možno vidět věž hradu Roštejna a dačického kostela. Směrem na východ se otevírá výhled na jihomoravskou krajinu.

Renesanční perla Telč
Renesanční perla Telč
Renesanční perla Telč
Renesanční perla Telč
Telč
Telč
Kaple Všech svatých
Kaple Všech svatých
rozhledna Oslednice
rozhledna Oslednice
foto a text LeNi

Telč - město, zámek

Město Telč se nachází v jižní části Českomoravské vrchoviny, v údolí, které se na jihu otevírá do Dačické kotliny. Rozsáhlá část území města je hořena třemi rybníky o rozloze cca 28 ha, které jsou využívány k chovu ryb. To, že město představuje skutečný architektonický skvost, potvrdilo i jeho zapsání do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992. Dominantou města je zámek Telč, který patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Do Telče se dostanete po hlavních silnicích z Pelhřimova, Jindřichova Hradce, Jihlavy či Třebíče. Město leží na železniční trati Kostelec u Jihlav) - Telč. Telčské infocentrum naleznete přímo na náměstí Zacharíáše z Hradce.

Tip z kalendáře 55 turistických "nej" 2009 z produkce firmy Helma, v.o.s.
Telč - město, zámek
Telč - město, zámek

Telč - po stopách pohádky

Zámek Telč patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Právem je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UN ESCO. Na zámku se točila také celá řada krásných pohádek, z nejznámějších můžeme uvést Z pekla štěstí či oblíbenou Pyšnou princeznu. Renesanční zahrada patří k nejstarším architektonickým zahradám v České republice, nacházejí se v ní překrásné staleté stromy.

zámek Telč

Tip z kalendáře Turistická nej Čech a Moravy 2014
Zámek Telč
Zámek Telčhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/191_zamek_telc.jpg
Latitude: 49°11'3.0336''N Longitude: 15°27'9.9108''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Malý pařezitý rybník u Javořice - vzdálenost: 7.5 km
 2. hrad Roštejn - vzdálenost: 7.8 km
 3. Dačice město kostkového cukru - vzdálenost: 11.5 km
 4. Cestou starých mlýnů - Moravská Dyje - vzdálenost: 14.9 km
 5. Horní Cerekev - zámek - vzdálenost: 17.4 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Chata Mirka (chata) - vzdálenost: 5.6 km
 2. Komorník autokemp (kemp) - vzdálenost: 18.2 km
 3. Podhradí, Podhradí nad Dyjí (chata) - vzdálenost: 35.8 km
 4. Rekreační chalupa (chata) - vzdálenost: 38.8 km
 5. Apartmán Polště u J. Hradce (private) - vzdálenost: 39.5 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°11'3.0336''N 15°27'9.9108''E GeoURL