Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Náchodský zámek

Nad městem se majestátně vypíná komplex náchodského zámku. Zakladatelem původně gotického hradu a dnešního zámku i města samotného byl v roce 1254 Hron z rodu Načeraticů. V 16. - 17. století patřil hrad rodu Smiřických ze Smiřic, kteří jej přebudovali na renesanční zámek. Později císař Ferdinand II. daroval náchodský zámek italskému generálovi a odpůrci Albrechta z Valdštejna - Ottaviu Piccolominimu, který v něm zřídil své rodové sídlo. Interiéry byly v té době vyzdobeny štukami italských mistrů. V letech 1782- 1839, kdy vlastnili zámek Kuronští, vzniklo úpravou turionu (bašty) divadlo. A právě jako upomínka na tyto majitele zámku se první týden v září na zámku v Náchodě konají Kuronské slavnosti. Přibližují období, kdy Náchodské panství vlastnil Petr vévoda Kuronský a Zaháňský a jeho nejstarší dcera Kateřina Vilemína kněžna Zaháňská. Tehdy došlo k výraznějšímu kulturnímu rozkvětu panství. V průběhu Kuronských slavností můžete načerpat neopakovatelnou historickou atmosféru. V zámeckých prostorách setkáte s vévody a zástupci rodu Kuronských, ale také s pouličními kejklíři, šermíři, tanečnicemi i řemeslníky. Máte možnost shlédnout divadelní představení a koncerty historické hudby.

Posledními majiteli zámku byli příslušníci rodu Schaumburg - Lippe, v roce 1945 byl zámek zestátněn a v současné době je spravován Státním památkovým ústavem v Pardubicích.

Nejcennějšími kusy zámeckého mobiliáře tvoří bruselské gobelíny ze 17. století a obrazy Pietra Snyderse a Joachima Sandrarta. Dalšími krásnými prvky expozice jsou sbírky květinových zátiší, obrazové portrétní galerie, grafiky, rytiny, soubory uměleckého řemesla - sklo, porcelán, kamenina, cínové nádobí, zbraně, uniformy, ukázky části nejstaršího fondu zámecké knihovny a bohatá štuková výzdoba sálů.

Náchod leží v Hrálovehradeckém kraji při hranici s Polskem.

Náchodský zámek
Náchodský zámek
foto a text LeNi
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Vojenská památka - pevnost Dobrošov - vzdálenost: 4.0 km
 2. RODIŠTĚ ALOISE JIRÁSKA - Hronov nad Metují - vzdálenost: 6.7 km
 3. Ratibořice - zámek - vzdálenost: 7.9 km
 4. Nové Město nad Metují - vzdálenost: 8.4 km
 5. Renesanční zámek Opočno - vzdálenost: 17.5 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Pension u Bédy (penzion) - vzdálenost: 6.3 km
 2. Chalupa v České Skalici - Zájezd (ostatni) - vzdálenost: 10.1 km
 3. Anička - horská chalupa (chata) - vzdálenost: 42.8 km
 4. HOTEL,PENZION V ALEJI KRALIKY (penzion) - vzdálenost: 57.1 km
 5. penzion Harry (penzion) - vzdálenost: 63.0 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°25'9.3864''N 16°9'48.1860''E GeoURL