Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Hrad Kost

nacházející se v krásném prostředí Českého ráje má poměrně specifickou polohu. Na rozdíl od většiny českých hradů, jež najdeme na vyvýšeném místě, byl postaven v lesnatém údolí na mohutném pískovcovém ostrohu.

Středověký hrad Kost vybudovaný v polovině 14. století patří mezi nejzachovalejší v Čechách, jeho silueta se od doby vzniku nezměnila. Dominantou stavby je čtyřpatrová obytná věž, zvaná Bílá. Tato věž má lichoběžníkovitý tvar, takže pokud najdete to správné místo:-), tak v jeden okamžik můžete vidět tři strany věže. Nepravidelné půdorysy věží používali stavitelé pro ochranu před salvami z děl obléhatelů. Po stěně, která není k nepříteli kolmo, koule sklouzne a nenadělá takovou škodu.

Hradní palác byl spojený s kuchyní a umístěn při západní straně obvodu. Ochranu první brány tvořila malá válcovitá věž. V rámci hradního areálu najdete kapli sv. Anny, v jejíchž oknech se dosud dochovaly sklomalby z přelomu 14. a 15. století. Na konci 15. století byl ke hradu přistavěn Biberštějnský palác a v následném období byly dostavěny ještě hospodářské budovy v předhradí.

Hrad restituoval rod Kinských konkrétně, Norbert Kinský. Dnešní majitel hradu, jeden ze synů Norberta, Giovanni Kinský holduje střelným zbraním, a tak expozici rozšířil o výstavu historických pušek a hradebnic. Další příslušník rodu Kinských vlastní Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Pokud tedy navštívíte hrad Kost, můžete využít vstupenku pro získání zvýhodněného vstupného na zámku Karlova Koruna.

Hrad Kost leží u Českého Ráje mezi Jičínem a Mladou Boleslaví.

Hrad Kost
Hrad Kost
foto a text LeNi

Jeden z nejzachovalejších a nejkrásnějších hradů byl postaven ve stylu vrcholné gotiky v údolí na pískovcové skále nedaleko městečka Sobotky. Údolí kolem hradu vyplňovaly močály, později tři rybníky, z nichž se do současnosti dochovaly Bílý a Černý rybník. Rybníky byly vytvořeny ze strategických důvodů: po otevření jejich hrází by došlo k zatopení údolí a hrad by se stal nedobytným. Jméno Kost má vyjadřovat jeho pevnost a nedobytnost. Hrad založil patrně Beneš z Vartemberka před rokem 1349. Nedlouho po svém založení prošel velkými stavebními úpravami. V první polovině 16. století za působení Biberštejnů byla provedena renesanční přestavba, vyrostla jižní část dnešního hradu, velká černá kuchyně a pivovar. Od velkého požáru v roce 1635 přestala být Kost trvale obývána. Další majitelé, Lobkovicové, hrad prodali roku 1637 Heřmanovi Černínovi z Chudenic. V průběhu dalších staletí objekt chátral, některé části byly zbořeny a hrad dokonce vyhořel. Opravy se dočkal až po II. světové válce. V současnosti je areál hradu v majetku Kinských a při jeho prohlídce můžeme obdivovat nejen pozoruhodnou stavbu Bílé věže, ale i vnitřní vybavení.

Tip z kalendáře 55 turistických "nej" 2009 z produkce firmy Helma, v.o.s.
hrad Kost
hrad Kost
Hrad Kost
Hrad Kost

hrad Kost - Nešťastná láska

Na hradě žil před věky pán s krásnou mladou dcerou. Otec chtěl dceru provdat za hraběte, její srdce však patřilo mládenci ze vsi. Když se to otec dozvěděl, rozhněval se a rozhodl, že dceru na hradě uvězní. Mladík bloudil kolem hradu a ze slz, které uronil, se staly skály a v nich sídlí od té doby duch mládence, který se z lásky utrápil. Když se přižene bouře, mění se nářek v běsnění a ozývá se zuřivé kvílení. A právě podle nářku, který se skalami nese, se údolí od nepaměti říká Plakánek.

Tip z kalendáře Putování za strašidly 2015
hrad Kost - Nešťastná láska
hrad Kosthttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/201_hrad_kost.jpg
Latitude: 50°29'24.0000''N Longitude: 15°8'7.0008''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Údolí Plakánek (okres Jičín) - vzdálenost: 0.5 km
 2. Zámek Humprecht - vzdálenost: 3.3 km
 3. Vyskeř - kaple a křížová cesta - vzdálenost: 4.8 km
 4. Baba a Panna: navždy spolu - Hrad Trosky - vzdálenost: 7.4 km
 5. Hrubá Skála, zámek - vzdálenost: 7.4 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Hotel Zimní stadion (hotel) - vzdálenost: 18.4 km
 2. penzion Harry (penzion) - vzdálenost: 29.3 km
 3. Bungalow (private) - vzdálenost: 32.3 km
 4. autokemp - ubytovna SK Mšeno (kemp) - vzdálenost: 35.0 km
 5. Pension "Myslivna" Kokořín (penzion) - vzdálenost: 40.9 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°29'24.0000''N 15°8'7.0008''E GeoURL