Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Tajemný hrad Hasištejn

Vydejte se na hrad Hasištejn, kter ýje opředen hned několika pověstmi. Gotický hrad byl založen na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka na samém počátku 14. století. Je jedním z našich nejstarších hradů severozápadních Cech, též rodištěm a sídlem významného aristokrata a humanisty Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. v okolí doporučujeme také navštívit malebné městečko Kadaň a zámek Klášterec nad Ohří, který se pyšní vzácnou sbírkou porcelánu.

Tip z kalendáře Křížem Krážem ČR 2016 - Helma 365
zámek Raduň
hrad Hasištejnhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/208_5.jpg
Latitude: 50°26'43.0296''N Longitude: 13°15'25.3296''E

Zřícenina Hasištejn - skála nenávisti

V minulosti velmi důležitý hrad střežící přechod z Německa přes Krušné Hory. Byl postaven pravděpodobně ve 14. století a dobyl Karlem IV., který jej dal do užívání Lobkovicům. V 16. století však byl hrad zkonfiskován a začal chátrat. Více na oficiálních stránkách spolu s pověstí o vzniku jména "Skála nenávisti".

Hrad sám o sobě býval v dobách své slávy určitě poměrně rozlehlý a velmi těžko dobytný. Strážní věž poskytovala výhled daleko do údolí a umožnila kontrolovat obchodní stezky. V dnešní době je vedle hradu malá hospoda, kde prodávají i vstupenky a v létě se zde pořádají slavnosti. Z hlavní věže, která je dnes upravena jako rozhledna je hezký výhled do okolí. Včetně pohledu na elektrárnu Prunéřov, která ostře kontrastuje s okolní přírodou. Pokud půjdete na rozhlednu večer, vezměte si baterku - v některých místech schodiště moc světla není.

Oficiální prezentace hradu Hasištejn.

Vstup na hrad je celoroční na vlstní nebezpečí bez průvodce. Hasištšjn leží nedaleko Chomutova - u vesničky Místo. Pozor ať ve vesnici nepřejedete odbočku - od Chomutova vlevo úzká silnička cca 500 m na "parkoviště" před hradem.

Zřícenina Hasištejn - skála nenávisti
Zřícenina Hasištejn - skála nenávisti
vstup do hradu
Vstup do hradu
elektrárna Prunéřov - romantický pohled
"Romantický pohled" na elektrárnu Prunéřov
pohled ze strážní věže na zbytek hradu
pohled ze strážní věže na zbytek hradu
foto a text JN

Hasištejn - hradní věž

Na úzkém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn, aby chránil důležitou obchodní cestu vedoucí z Německa. První písemná zmínka o Hasištejně pochází až z roku 1348, kdy patřil ke královské koruně a pro svůj význam byl uveden v zákoníku Karla IV. Majestas Carolina. Největší zásluhy o rozkvět hradu mě Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic, cestovatel, diplomat, astronom, přírodovědec, básník, prozaik a doktor církevního práva. Koncem 15. století zde vybudoval kulturní středisko evropského významu a soustředil zde rozsáhlou knihovnu. Roku 1514 přestal být Hasištejn sídlem Lobkoviců a po požáru v roce 1560 chátral. Se záchranou hradu se začalo v letech 1891 až 1892, kdy jej Emanuel Karsch nechal nákladně zabezpečit. Hradní věž poskytuje krásný výhled na hrad a okolní krajinu.

Tip z kalendáře Rozhledny 2013
Hasištejn - hradní věž
Hasištejn - hradní věžhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/208_hasistejn.jpg
Latitude: 50°26'43.0296''N Longitude: 13°15'25.3296''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Svatý Vrch u Kadaně - vzdálenost: 6.8 km
 2. Červený Hrádek v Jirkově - vzdálenost: 15.6 km
 3. Hora Svaté Kateřiny - vzdálenost: 21.8 km
 4. zámek Krásný Dvůr - vzdálenost: 22.9 km
 5. Město uprostřed chmele - Žatec - vzdálenost: 24.4 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Nová Role (kemp) - vzdálenost: 39.0 km
 2. rekreační objekt (chata) - vzdálenost: 41.4 km
 3. Hotel Oldřichův Dub (hotel) - vzdálenost: 50.9 km
 4. Andels apartments - Křivoklátsko (chata) - vzdálenost: 58.2 km
 5. Rekreační středisko Třímany (kemp) - vzdálenost: 61.3 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°26'43.0296''N 13°15'25.3296''E GeoURL