Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Protržená přehrada na Bílé Desné

V zimě (po běžecké stopě) i v létě je dostupná technická památka Jizerských hor a pomník lajdáctví. Protržená přehrada na Bílé Desné byla započata v roce 1912 a dokončena 1915. Ani ne po roce provozu dochází k protržení sypané hráze a to 18.9.1916. Tato katastrofa ovlivnila vývoj sypaných hrází v celé Evropě. Při rozboru příčin se ukázal již chybný projekt, který špatně odhadl sedání hráze a výpustní štoly - ta byla uložena na pilotovém roštu a nedocházelo u ní proto k sedání. Zbytek hráze tak při sedání nevydržel tlak a právě nad pevnou štolou se rozlomil. I samotná hráz byla projektována příliš úzká (základna) a těsnění bylo poddimenzováno, stejně jako kapacita hráze, která by nedokázala zachytit ani padesátiletou vodu. Snaha omezit pravidelné záplavy tak vedla díky chybám k ještě větším škodám a to nejen na majetku, ale i na životech.

Prohlídku protržené přehrady můžete spojit s návštěvou údolí Jedlového potoka, případně s cestou kolem nádrže Souš. Je velmi dobře dostupná i pro cyklisty od Josefova Dolu, případně z Kasárenské cesty a i od Souše vede značená cesta - pro cyklisty však obtížnější.

Josefův Důl najdete severně od Jablonce nad Nisou - dostanete se tam odbočkou v Lučanech nad Nisou vlevo, pokud jedete od Jablonce. Když minete Mariánskohorské boudy, odbočka na Protrženou přehradu je směrem vlevo do lesa, nebo můžete pokračovat po asfaltové cestě, která se po chvíli zatočí a přijedete na druhou stranu údolí těsně vedle Protržené přehrady k informační tabuli.

Protržená přehrada na Bílé Desné
Protržená přehrada na Bílé Desné - schema
Boční přeliv
Boční přeliv
Věž s výpustí (šoupačková šachta)
Věž s výpustí (šoupačková šachta)
Řez přehradou
Řez přehradou
Věž sse zbytkem hráze
Věž se zbytkem hráze
foto a text JN
Protržená přehrada na Bílé Desné
Protržená přehrada na Bílé Desné

Místo nedaleko obce Desné připomíná protržení sypané hráze přehrady Bílé Desné v září roku 1916, rok po ukončení výstavby. Dne 10. října 1937 byl v Desné odhalen památník obětem neštěstí, jichž bylo 62. Přehrada nebyla nikdy obnovena, a tak její pozůstatky dodnes mlčky připomínají katastrofu. Okolo vede krátká naučná stezka. Přehrada se protrhla vinou špatné technologie při hutnění i vinou pevně uložené výpusti, která sedající si hráz rozřízla.

Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Údolí Jedlového potoka - vzdálenost: 2.2 km
 2. soušská přehrada - vzdálenost: 3.1 km
 3. Přírodní rezervace Jizerka - vzdálenost: 5.2 km
 4. rozhledna Tanvaldský Špičák - vzdálenost: 5.4 km
 5. rozhledna Slovanka - vzdálenost: 6.4 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Bungalow (private) - vzdálenost: 5.4 km
 2. penzion Harry (penzion) - vzdálenost: 13.7 km
 3. Anička - horská chalupa (chata) - vzdálenost: 39.1 km
 4. Hotel Zimní stadion (hotel) - vzdálenost: 50.6 km
 5. Penzion Albena (penzion) - vzdálenost: 56.9 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°48'0.8784''N 15°16'34.5288''E GeoURL