Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

zřícenina hradu Kašperk

Zřícenina hradu Kašperk se nachází 3 km od Kašperských Hor. O výstavbu objektu se zasloužil v roce1356 česky král a římský císař Karel IV. Současný prohlídkový okruh hradu tvoří budova purkrabství, zřícenina hradního paláce a východní věž vnitřního hradu. Od roku 1992 si mohou zájemci prohlédnout expozici, která stručně připomíná historii hradu, souvislosti založení této středověké pevností s těžbou zlata v oblasti Kašperských Hora existencí mezinárodní obchodní cesty, tzv. Zlaté stezky. Jakýmsi sesterským hradem Kašperku, tj. architektonicky podobným a rovněž královským, byla Radyně, tyčící se nad Starým Plzencem. V době vlády Karla IV. a jeho nástupců na českém trůnu spolu prý posádky obou hradu mohl] komunikovat pomocí kouřových signálů.

Tip z kalendáře 55 turistických "nej" 2009 z produkce firmy Helma, v.o.s.
zřícenina hradu Kašperk
zřícenina hradu Kašperk

hrad, zřícenina; kraj: Plzeňský

Svou typickou siluetou vévodí krajině šumavských plání a horního Pootaví ano, je to Kašperk. Nejvýše položený (886 m.n.m) královský hrad založil roku 1356 Karel IV k ochraně zdejších zlatých dolů a obchodní takzvané Zlaté stezky do Bavorska. Hrad nespravovala královská komora, byl pronajímán zástavním držitelům, prvním z nich byl pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Přestože nikdy, ani husity, nebyl dobyt, roku 1617 ho ve špatném stavu kupuje město Kašperské Hory, které jej vlastní dodnes. Devastace ale pokračovala, měšťanům sloužil na stavební materiál a po roce 1655 byl na císařský rozkaz pobořen Od roku 1968 byl postupně rozsáhle rekonstruován a zpřístupněn. Prohlídkový okruh tvoří budova purkrabství, zřícenina hradního paláce a Východní věž, která slouží jako rozhledna na Šumavu a k prohlídce dochované cihlové helmice na Západní věži. Stálá expozice připomíná historii hradu a dobu Karla IV a Václava IV. Jihovýchodně od hradu můžeme vystoupat na zbytky kamenné stavby zvané Pustý hrádek, jde o zbytky předsunutého opevnění hradu a nabízí také krásný výhled.

 • Návštěvní doba: květen-říjen denně mimo Po, duben So, Ne, svátky
 • Parkoviště: samota Žlíbek (1.5 km)
 • Autobus stanice: samota Žlíbek (1.5 km)
 • Žel. stanice: Sušice (12 km)
 • V okolí: Sušice - 12 km (město), Rabí - 16 km (zřícenina), Antýgl - 20 km (dvorec)
hrad Kašperk
hrad Kašperk

hrad Kašperk - Zápas s Ďáblem

Sám Karel IV. viděl divoce skákat uhlíře, který mával do vzduchu holí a strašlivě křičel. Ale nikdo jiný nebyl vidět. Uhlíř se na chvíli uklidni! a pověděl vladaři, že zápasí s ďáblem. Jen co to dořekl, začal znovu zběsile mávat holí. Nebe náhle ztemnělo, zablýskalo se a ozval se třeskutý hrom. Náhle se spustil prudký liják a vítr skučel v korunách stromů. Snad celé peklo se přihnalo ďáblovi na pomoc. Tma ustoupila a nastal opět slunečný den, avšak uhlíř ležel v trávě bez hnutí, sežehlý bleskem.

Tip z kalendáře Putování za strašidly 2015
hrad Kašperk - Zápas s Ďáblem
hrad Kašperkhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/245_hrad_kasperk.jpg
Latitude: 49°9'58.2408''N Longitude: 13°33'50.5008''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Sušice - vrch Svatobor - vzdálenost: 9.5 km
 2. Antýgl - šumavská osada v údolí Vydry - vzdálenost: 12.7 km
 3. Jeskynní krása u obce Javoříčko - vzdálenost: 15.3 km
 4. Prášilské jezero - vzdálenost: 15.5 km
 5. hrad Velhartice - Skrytý poklad - vzdálenost: 16.1 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. penzion Družba (penzion) - vzdálenost: 27.3 km
 2. Alena Hávová UBYTOVÁNÍ (private) - vzdálenost: 36.3 km
 3. Pension Šejko (penzion) - vzdálenost: 56.2 km
 4. Aaron Agency-Penzion Hellios (ostatni) - vzdálenost: 57.1 km
 5. Hotýlek Belvedér (hotel) - vzdálenost: 64.6 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°9'58.2408''N 13°33'50.5008''E GeoURL