Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

zámek Potštejn

Barokní zámek Potštejn byl postaven v roce 1749 hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré a od té doby se zde vystřídalo mnoho různých majitelů. Nejtěžší období jeho existence už je překonáno a zámek se po rekonstrukci probouzí. Zámek Potštejn je nyní ideálním místem pro malé i velké, pro jednotlivce i skupiny, pro ty co hledají historii a kulturu, ale i pro ty, kteří chtějí prožít něco opravdu nevšedního.

zámek Potštejn
zámek Potštejn

Nově zrekonstruovaný zámek Potštejn nabízí mnoho zajímavých atrakcí a kulturních zážitků jako např. klasické prohlídky zámeckých interiérů, Bubákov, Pohádkov, hrané prohlídky v barokních kostýmech, noční i vánoční prohlídky, zámeckou cukrárnu, ubytování přímo na zámku, zámecký park, svatební obřady i svatební hostiny, firemní konference i večírky a mnoho dalšího. Tento rok pro Vás připravili skoro 30 zajímavých akcí, z nichž nejznámější jsou Zámecké slavnosti letos ve stylu Pernštejnů (23.6.), Loutkový festival Matěje Kopeckého (14.7.) nebo Kulinářsko-vinařské odpoledne (18.8.).

Prohlídka interiérů začíná ve velké jídelně, která byla vždy hlavním reprezentativním interiérem zámku a zároveň rodovou portrétní galerií. Nachází se ve středu vstupního východního zámeckého křídla. Dále si prohlédnete pánskou pracovnu, dámskou ložnici, dětský pokoj, modrý salónek, hudební salónek a mnoho dalšího. Asi nejzajímavější částí zámku je mramorový sál se vzácným rokokovým stropem a kaple Nejsvětější Trojice, jež byla 1.7.2010 znovu slavnostně vysvěcena. Správa zámku nabízí i možnost pronájmu mramorového sálu, růžové zahrady, místnosti „U krbu“ i celého zámku pro svatební obřady a svatební hostiny.

zámek Potštejn interiér
zámek Potštejn - interiér

Nejoblíbenější zámeckou expozicí je prohlídka místního sklepení, tzv. Bubákov. Připravili pro vás příběh potštejnské minulosti plné tajemných duchů historických postav. Expozice je strašidelná, zábavná i poučná. Setkáte se například s loupeživým rytířem Mikulášem z Potštejna a jeho oddaným pomocníkem Křivohubým Ješkem. Vstupem do tajemného sklepení se rázem ocitnete v jiném století. A záhadný potštejnský poklad? Určitě tu někde musí být!

A aby to malým dětem nebylo líto, expozice Pohádkov, je určen právě jim. Tato nově vybudovaná kouzelná mini-prohlídka pro malé děti je pro každého nevšedním zážitkem. Děti hledají princezny, draky, trpaslíky i čarodějnice, protože za deset správně pojmenovaných pohádek, jež se v Pohádkově schovávají, dostávají odměnu. Pohádkov stojí za to.

zámek Potštejn - zámecký park
zámek Potštejn - zámecký park

Velice populární jsou hrané prohlídky v barokních kostýmech pro děti i dospělé, které vás nadchnou a poučí zároveň. Vtipnou a originální formou nahlédnete do života místní šlechty z poloviny 18. století. Zámeckými komnatami Vás provede hraběnka Anna Marie Harbuval Chamaré „osobně“ a po celou dobu se o Vás bude starat poslušná služebná Maryčka. Společně si zatancujete barokní tance v mramorovém sále, zazpíváte v hudebním salónku a dohromady budete muset přelstít chamtivého hraběte, jež návštěvu z jiného století rozhodně nečeká. Pro ty nejšikovnější je připravena odměna.

Od roku 2011 láká zámek k návštěvě i v noci během nočních prohlídek, který předčí všechna vaše očekávání. Nebudete se pouze bát, také se zajisté zasmějete, budete mít možnost hodovat u stejné tabule s lakotným hrabětem a co víc, společně nahlédneme do nočního života zámeckých pánů a dam z poloviny 18. století. Kdo najde těch sedm smrtelných hříchů?

zámek Potštejn - noční prohlídka
zámek Potštejn - noční prohlídka

A v neposlední řadě zveme návštěvníky na putování napříč časem během adventních víkendů v tzv. Betlémském příběhu. Přivítá Vás zvídavá malá holčička, která pátrá po původu vánočních oslav. Dívka doputuje spolu s ostatními, prostým i vznešeným lidem, až do Betléma. Příběh Vám přiblíží mnoho zkušených herců i nadšených ochotníků.

Zkusili jste již spát jako kníže nebo kněžna přímo na zámku? Potštejnský zámek Vám též nabízí ubytování pro 18 osob v nadstandardně vybavených zámeckých pokojích a luxusních apartmá. Zámecký hotel, který byl slavnostně otevřen v prosinci 2011, je svou nevšední atmosférou určen nejen pro milovníky romantiky, firmám, ale i rodinám s dětmi.

Seznam akcí 2012

 • 7.4. Velikonoce a vítání jara na zámku
 • 26.5. Noční prohlídka
 • 9.6. Noční prohlídka
 • 23.6. Zámecké slavnosti ve stylu Pernštejnů
 • 29.6. Divadelní pohádka pro děti
 • 5.7. Noční prohlídka
 • 14.7. Loutkový festival Matěje Kopeckého
 • 21.7. Noční prohlídka
 • 3.8. Koncert mladých umělců, Litomyšl
 • 11.8. Noční prohlídka
 • 18.8. Kulinářsko-vinařské odpoledne
 • 25.8. Noční prohlídka
 • 1. 9. Hradozámecká noc
 • 15.9. "Jak se žilo za dob našich dědů" (dobový ples v interiérech zámku)
 • 22.9. Festival zámeckých a kláštereckých divadel
 • 8.12. 1. adventní setkání a Betlémský příběh na zámku
 • 15.12. 2. adventní setkání a Betlémský příběh na zámku
 • 22.12. 3. adventní setkání a Betlémský příběh na zámku
Oficiální stránky zámku Potštejn
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Kaplička ve zřícenině u Potštejna - vzdálenost: 0.5 km
 2. poutní místo Homole u Chocně - vzdálenost: 4.9 km
 3. Renesanční zámek v Častolovicích - vzdálenost: 10.1 km
 4. Město pod Orlickými Horami - Žamberk - vzdálenost: 11.4 km
 5. Pastvinská přehrada - rekreace u vody - vzdálenost: 17.9 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. HOTEL,PENZION V ALEJI KRALIKY (penzion) - vzdálenost: 32.8 km
 2. Pension u Bédy (penzion) - vzdálenost: 38.3 km
 3. Chalupa v České Skalici - Zájezd (ostatni) - vzdálenost: 40.6 km
 4. CHALUPA SVRATKA - Vysočina (chata) - vzdálenost: 45.3 km
 5. Penzion Na Devítce (penzion) - vzdálenost: 57.1 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°4'56.6910''N 16°18'30.6220''E GeoURL