Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

hrad Karlštejn

Jestli je nějaký hrad symbolem ČR, pak je to bezesporu Karlštejn - dříve nazývaný Karlův Týn. Tento středověký hrad nechal postavit Karel IV. - Český Král a císař Svaté Říše Římské. Prvotním účelem hradu byla úschova a ochrana korunovačních klenot - které zde byly i dlouho uloženy (české i říšské). Stavba byla na svoje poměry velmi krátká - pouhých 19. let (základní kámen byl položen 10. června 1348) a později byl hrad dvakrát přestavován. Zajímavostí určitě je, že hrad byl dvakrát dobýván (poprvé Husity a podruhé Švédy během Třicetileté války) - poprvé zcela neúspěšně, podruhé zčásti - byl dobyt Císařský palác a Mariánská věž, Velká věž (ve které byly uloženy klenoty v kapli svatého Kříže zůstala nedobyta. Celkově tedy lze říci, že tento hrad nikdy nebyl zcela dobyt - pomohla tomu poloha na kopci a především, na velmi dobrá architektura - síla zdi velké věže se pohybuje od 3-7 metrů a je to vlastně "hrad uprostřed hradu" - má vlastní hradby a od ostatních budov byla oddělena.

Na hradě nalezneme kaple svatého Kříže (zde dříve byly uloženy korunovační klenoty a dodnes obsahuje unikátní soubor deskových obrazů, jejichž autorem je Mistr Theodorik - dnes 129 z původních 130 (jeden se ztratil v 17. století). Právě v této věži platil zákaz Karla IV. - "zákaz ležeti nebo spáti s žádnou ženou, byť by to byla jeho zákonná manželka". Vstup do kaple byl pak pouze se souhlasem Karla IV. - kaple byla zabzpečena s čtyřmi dveřmi a uzamčena devíti zámky.

Stavba byla dokončena v roce 1357, když na závěrečné práce dohlížel sám Karel IV. Poslední přestavba na konci 19. stolí pak probíhala pod vedením Josefa Mockera - velmi významného architekta.

Všem návštěvníků pak doporučuji rezervovat si vstupenky předem na oficiálních stránkách - velmi často bývá již obsazeno.

Více informací na oficiální prezentaci hradu Karlštejn.

Texh a foto JN
hrad Karlštejn
hrad Karlštejn
hrad Karlštejn z podhradí
hrad Karlštejn - pohled z podhradí

hrad Karlštejn

Mystický hrad grálu, vystavěný císařem Karlem IV. jako pokladnice říšských klenotů a shromaždiště "nebeského vojska". Dokončení stavby prý ohrožovali pekelní draci, vynořující se s děsivým hřmotem z vrchu Javorky. Teprve nedávno objevili jeskyňáři v Javorce podzemní labyrint, klesající až do stometrových hloubek. Pozoruhodná je zazděná "třináctá komnata" ve Velké věži mezi podlahou kaple Sv. Kříže a klenbou spodní místnosti. Její účel nebyl dosud vysvětlen. Při restaurátorských pracích se navíc zjistilo, že při budování hradu byla zazdívána okna a v síle zdi vylamována nová schodiště. Proč? Nikdo neví.

Tip z kalendáře Nejzáhadnější místa Čech a Moravy 2014
hrad Karlštejn
hrad Karlštejnhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/262_hrad_karlstejn.jpg
Latitude: 49°56'21.7000''N Longitude: 14°11'16.3720''E

hrad Karlštejn - Slepý hudebník

Jedna z nejznámějších karlštejnských pověstí vypráví o slepém hudebníkovi, který hrával v hradě na loutnu, doprovázen věrným psem. V té době tu byl na návštěvě brunšvický kníže s proradným komorníkem, který ho chtěl na hostině otrávit. Podal šlechtici číši s otráveným vínem, ten ji ale, nic netuše, podal zpěvákovi, ať se napije, když celý den tak pěkně vyhrával. Když muzikant pozvedl pohár ke rtům, vyskočil mu na klín jeho věrný pes a víno zhltal sám, načež ihned skonal. Slepec svého milého druha naposled pohladil a pravil: "Vzácný pane, to víno bylo otrávené a mělo vám přinést smrt." Jaký trest dostal ničemný sluha se už hudebník nedozvěděl. Pár dní nato zemřel žalem po svém psíkovi.

Tip z kalendáře Putování za strašidly 2015
hrad Karlštejn - Slepý hudebník
hrad Karlštejnhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/549_zruc_nad_sazavou.jpg
Latitude: 49°56'21.7000''N Longitude: 14°11'16.3720''E

Muzeum Betlémů Karlštejn

Muzeum se nachází na karlštejnském náměstí a vzniklo v roce 1995 na základě soukromé sbírky betlémů a lidového umění. Tři podlaží barokního domu jsou vybavena historickým nábytkem, obrazy, podmalbami na skle a dřevořezbami. Můžete tak shlédnout kolekci českých historických betlémů vyřezávaných ze dřeva, aleje možné vidět betlémy z dobových netradičních materiálů například z vosku, cukru nebo chleba. Lákadlem pro děti je několik mechanických betlémů, které se samy spouštějí.

Tip z kalendáře Křížem Krážem ČR 2016 - Helma 365
pohled z podhradí
Karlštejn z podhradíhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/262_karlstejn_muzeum.jpg
Latitude: 49°56'21.7000''N Longitude: 14°11'16.3720''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Krásná členitá krajina - Český Kras - vzdálenost: 3.7 km
 2. Koněpruské Jeskyně - vzdálenost: 8.9 km
 3. rozhledna Městská hora Beroun - vzdálenost: 9.2 km
 4. Zámek Dobříš - francouzská inspirace - vzdálenost: 17.6 km
 5. Bojiště bitvy na Bílé Hoře s mohylou - vzdálenost: 18.1 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Apartmán Tetín (private) - vzdálenost: 6.2 km
 2. HOSTEL 5 (ostatni) - vzdálenost: 21.3 km
 3. Rekreační chalupa Číměř *** (chata) - vzdálenost: 21.3 km
 4. HOSTEL 5 (ostatni) - vzdálenost: 21.7 km
 5. Bambino - ubytování (ostatni) - vzdálenost: 23.4 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°56'21.7000''N 14°11'16.3720''E GeoURL