Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Červenohorské Sedlo - Praděd cyklovýlet

Jestli máte rádi cyklovýlety po horách a chcete si otestovat svojí zdatnost, pak Vás jistě potěší okruh z Červenohorského sedla do Karlovy Studánky, na Praděd a zpět. Projedete krásnou část Jeseníku a sami si můžete svolit tempo - od poklidného výletu přes test "co to dá". Doporučuji se, alespoň na začátku krotit, protože na cestě čeká stoupání až na "vrchol Moravy" - Praděd a pokud někdo netrénovaný přestřelí, může se zle vytrápit.

Ale na start! Začneme na Červenohorském sedle - parkoviště u hotelu nabídne možnost dojet na místo a v klidu zaparkovat, blízký hotel pak možnost občerstvení před cestou. Vyrážíme po žluté turistické (celá trasa je cyklotrasou) do mírného stoupání na Jeřáb. Štěrková až polní cesta je jen mírně do kopce až rovina a je to začátek na rozdýchání plic. Každopádně se rozhlížejte - cesta vede povětšinou po vrstevnici a nabízí krásné pohledy do údolí. Po chvíli se dostanete na asfaltovou cestu až k odbočce k Vysokému Vodopádu - je to pěšky cca 500 m (kola si raději zamkněte u cesty - cesta je kamenitá a prudká, ale je to hezká přestávka. Dále budeme sjíždět do Videlského sedla, kde se napojíme na silnici - nebojte se, není příliš frekventovaná a i nadále budeme klesat do Videl. Zde klesání končí a přijde první kopeček - cca 2 - 3 km stoupání po zabočení směr Karlova Studánka. Zhruba na polovině cesty do Karlovy Studánky se opět stoupání zlomí a dále již opět klesáme - doporučuji si to vychutnat, nejhorší teprve přijde.

Karlova Studánka nabízí několik možností na odpočinek a občerstvení - využijte je a projděte se po tomto lázeňském městečku - je zde muzeum mineralogie, stará pošta, ... ale nepřežeňte to s jídlem - vše co sníte teď budete muset vytáhnout nahoru. Jste ve výšce kolem 800-850 m nad mořem a vedle Vás již čeká Praděd se svými 1491 metry ... a jede se až na vrchol!

Z Karlovy Studánky čeká cca 1km na zahřátí na Hvězdu k závoře - dále auta jezdí kyvadlově v intervalech - takže budete potkávat vždy pár aut proti sobě/za sebou. Od závory Vás čeká téměř přesně 9km na vrchol a můžete si to otestovat - jel jsem to 47 minut a myslím si, že jsem docela šlapal. 9km je dlouhých, ale je příjemné, že sklon je rovnoměrný - kdo dokáže nasadit odpovídající tempo, má vyhráno a bude vytrvale stoupat údolím až na vrchol - jediné krátké svezení čeká těsně nad Ovčárnou, kde je cca 300 metrů sklon dolů do posledního prudšího kopečka těsně před vrcholem. A vrchol stojí za to. Je-li hezky neváhejte a navštivte rozhlednu. Ale doporučím i prosté obejití rozhledny - krásný výhled na Ovčárnu, na "useknutý vršek" horní nádrže přečerpávací elektrárny, ... vlastně na velkou část Jeseníků stojí prostě za to a po stoupání si to vychutnáte.

Teď už budeme téměř pořád klesat ... nejprve kousek zpět k prvnímu rozcestníku a po zelené na Švýcárnu a dále na Petrovku - příjemná kamenitá cesta dolů. Tady je poslední stoupání "nad Patrovku" - krátké, intenzivní a na velkých kamenech technicky náročnější, ale je to opravdu jen kousek po modré turistické a dále již rovina zpět na Červenohorské sedlo.

Máte za sebou cca 55km a docela slušné převýšení, ale také jste byli na vrcholu Jeseníků a věřím, že jste viděli mnoho z jejich krás.

Šťastnou cestu přeje Vlk
Červenohorské Sedlo - Praděd
Červenohorské Sedlo - Praděd
pohled ze Švýcárny
pohled ze Švýcárny
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. RÁJ LYŽAŘŮ V HRUBÉM JESENÍKU - Červenohorské Sedlo - vzdálenost: 0.2 km
 2. Přečerpávací Elektrárna Dlouhé Stráně - vzdálenost: 4.6 km
 3. Dlouhé Stráně - přečerpávací elektrárna - vzdálenost: 5.3 km
 4. MAJESTÁTNÍ HORA MORAVY - Praděd - vzdálenost: 7.2 km
 5. Údolí Bílé Opavy - vzdálenost: 9.3 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Ubytování v Bělé pod Pradědem (private) - vzdálenost: 8.8 km
 2. Ubytování v Jeseníkách (private) - vzdálenost: 8.9 km
 3. Horská chata "POD VODOPÁDEM (chata) - vzdálenost: 25.5 km
 4. HOTEL,PENZION V ALEJI KRALIKY (penzion) - vzdálenost: 27.9 km
 5. Penzion nad Vodopády (penzion) - vzdálenost: 28.1 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°7'25.6170''N 17°9'8.9730''E GeoURL