Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Hrad Střekov - dominanta nad Labem

Dominantu na skále nad řekou Labe u Ústí nad Labem představuje hrad Střekov, který pomyslně vítá všechny, kteří přijíždějí do krajského města od Lovosic. O jeho výstavbu se v letech 1316 až 1319 zasloužil pan Pešík z Weitmille. Hrad měl ochránit důležitou cestu podél Labe, vedoucí hluboko pod hradem, byl jakousi strážní celnicí nad plavbou lodí po Labi. Během třicetileté války byl hrad několikrát dobyt a vypálen. Naposledy byl vojensky využit v sedmileté válce roku 1757. Dnes se Střekov řadí mezi nejzajímavější hrady severních Čech.

Hrad Střekov - dominanta nad Labem
Hrad Střekov - dominanta nad Labem

hrad, kraj Ústecký

Hrad Střekov, posazený na vysoké čedičové skále nad řekou u Ústí nad Labem, nebyl vystavěn jako hrad obranný, i když tomuto účelu také sloužil. Vznikl ve 14. století za Jana Lucemburského jako hrad celní, střežící obchodní stezku u Labe. Přečkal staletí až byl za třicetileté války pobořen a zpustl. Romantické přestavby se dočkal až na sklon ku 19 století. V této době se mu začalo říkat hrad umělců, protože si jej oblíbila řada spisovatelů, básníků a skladatelů. Pobývali tu K. H. Mácha, J. W. Goethe, Karel May a zejména skladatel Richard Wagner. Ten hledal ve zdech Střekova inspiraci ke svým textům neotřelým způsobem. Zahalen v bílém hábitu se toulal v noci po hradě, hleděl na Labe a čekal na políbení Múzou. Asi uspěl, protože zde složil báseň pro libreto opery Tanhauser Jak se však dalo čekat, zasloužil se také o vznik pověstí o strašidlech, která obývají zákoutí Střekova. Dnes to již neplatí, majitelé Lobkowiczově o hrad vzorně pečují. Pro turisty je po prohlídce k dispozici stylová gotická restaurace a terasa s vyhlídkou na Labe a České Středohoří.

 • Návštěvní doba: duben-říjen: denně mimo Po, listopad a prosinec: So, Ne a avátky
 • Parkoviště: u objektu (100 m)
 • Autobus stanice: Ústí Nad Label - Zdymadla (500 m)
 • Žel. stanice: Střekov (1,5 km)
 • V okolí: Milešovka - 8 km (vrchol), Děčínský Sněžník - 20 km (rozhledna), Benešov nad Ploučnicí - 22 km (zámek)
Hrad Střekov - romantický hrad
Hrad Střekov - romantický hrad

hradní věž Střekov

Dominantou výrazné skály nad řekou Labe u Ústí nad Labem je hrad Střekov, který pomyslně vítá všechny, kteří přijíždějí do krajského města od Lovosic. Postaven byl v rozmezí let 1316-1319 Pešíkem z Weitmille. Jeho úkolem bylo chránit důležitou obchodní cestu podél Labe vedoucí hluboko pod hradem a tvořil tak strážní celníci nad plavbou lodí po Labi. Od roku 1563 držel Střekov Václav z Lobkovic, který nechal některé části hradu renesančně přestavět. Od roku 1599 se Lobkovicové stali dědičnými majiteli hradu. Období romantismu v 19. století přineslo zájem o dávno zapomenuté hrady. Střekov se dočkal alespoň základních zabezpečovacích prací. Rozsáhlejší rekonstrukce proběhla v letech před první světovou válkou. Po druhé světové válce byl hrad znárodněn, v rámci restitucí byl roku 1992 navrácen rodu Lobkoviců. Hradní věž je přístupná a. své oko můžete tak potěšit vyhlídkou na skály Vrkoče na protějším břehu, na Portu Bohemiku, na Ústí nad Labem a v dáli se rýsující Krušné hory.

Tip z kalendáře Rozhledny 2013
Střekovská vyhlídka
hradní věž Střekovhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/354_vyhled_strekov.jpg
Latitude: 50°39'7.0560''N Longitude: 14°3'51.9120''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Střekovská vyhlídka - vzdálenost: 0.3 km
 2. ZOO Ústí nad Labem - vzdálenost: 1.4 km
 3. rozhledna Větruše u Ústí nad Labem - vzdálenost: 1.8 km
 4. Vyhlídka Mlynářův Kámen - vzdálenost: 6.7 km
 5. Rozhledna Varhošť - vzdálenost: 7.3 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Penzion Albena (penzion) - vzdálenost: 32.5 km
 2. Hotel Oldřichův Dub (hotel) - vzdálenost: 34.3 km
 3. Privát- byt v cyklostatku,Chodeč (private) - vzdálenost: 41.7 km
 4. Pension "Myslivna" Kokořín (penzion) - vzdálenost: 43.2 km
 5. autokemp - ubytovna SK Mšeno (kemp) - vzdálenost: 47.7 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°39'7.0560''N 14°3'51.9120''E GeoURL