Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Bozkovské dolomitové jeskyně

Ve 40. letech minulého století odkryli dělníci těžící dolomit u obce Bozkov na Semilsku vchod do podzemních prostor. Až o mnoho let později, v roce 1957, byl objeven systém podzemních chodeb, částečně zatopených vodou.

Národní přírodní památka Bozkovské dolomitové jeskyně zaujímá plochu 5,24 ha. Nachází se ve výšce 425 - 485 metrů nad mořem.

Jeskyně tvoří labyrint podzemních chodeb a dutin. Jedná se o nejrozsáhlejší krasový systém v oblasti severovýchodních Cech o délce 1050 metrů. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní byl tento systém vytvořen v metamorfovaném vápnobohatém dolomitu.

Území přírodní památky budují horniny krkonošsko-jizerského krystalinika prvohorního stáří. Plochu rezervace tvoří vápnitý, místy křemitý dolomit, prostoupený žilkami křemene. Dolomitové těleso má délku 400 metrů a šířku 200 metrů, mocnost dosahuje 100 metrů.

Část dolomitů vystupuje na povrch, kde se v minulosti těžily pro stavební účely. Těleso dolomitů v západní části je rozvětráno do hloubky 40 metrů.

Původní porost tvoří búčina se vtroušeným habrem popřípadě javorem. Druhová skladba lesa je pozměněna směrem ke smrku, modřínu a bříze. Kdo se vydá k Bozkovským dolomitovým jeskyním v jarních měsících, může zde spatřit nápadný podrost bledule jarní.

Podzemní prostory jeskyní jsou útočištěm létajících savců - netopýra velkého, netopýra ujatého, netopýra černého a vrápence malého.

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jedinými veřejnosti zpřístupněnými jeskyněmi v severovýchodních Čechách. Jejich prohlídková trasa měří 400 metrů. V okolí stojí za vidění ještě údolí Jizery pod Bítoucho-vem a nedaleký Kozákov.

56
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. MĚSTO ODPOČINKU I SPORTU - Semily - vzdálenost: 4.6 km
 2. Vysoké nad Jizerou - připomínka starých časů - vzdálenost: 6.3 km
 3. Majestátní hora Kozákov - vzdálenost: 8.0 km
 4. Malá Skála - zřícenina skalního hradu - vzdálenost: 9.8 km
 5. Besedické skály, skalní oblast - vzdálenost: 9.9 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. penzion Harry (penzion) - vzdálenost: 6.7 km
 2. Bungalow (private) - vzdálenost: 12.4 km
 3. Anička - horská chalupa (chata) - vzdálenost: 35.5 km
 4. Hotel Zimní stadion (hotel) - vzdálenost: 40.3 km
 5. autokemp - ubytovna SK Mšeno (kemp) - vzdálenost: 54.2 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°38'51.2772''N 15°20'18.9132''E GeoURL