Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Projížďka malebným Podještědím

poznání nádherného kraje pod Ještědem nestačí určitě jen jedna vyjížďka. Pro první seí si tedy vybereme asi 26 km dlouhou trasu, ne moc náročnou, kterou zvládneme na trekovém kole. Hlavním cílem je zámek Sychrov, avšak cestou objevíme spoustu dalších zajímavostí.

Městečko Český Dub, výchozí místo výletu, v sobě skrývá mnohá překvapení. V roce 1991 tady totiž ředitel zdejšího Podještědského muzea dr. Tomáš Edel objevil prostory johanitské komendy a postupně je začal zpřístupňovat veřejnosti. Nevynecháme ani návštěvu muzea (s expozicí věnovanou spisovatelce Podještědí K. Světlé) ve vile továrníka Blaschky, prohlédneme si náměstí, v jehož rohu se skrývá věž Hláska, dokládající původní opevnění. Dominantou náměstí je původně renesanční a v roce 1907 renovovaná radnice. Z náměstí sjedeme kolem školy na křižovatku, dál vlevo a na vidlicovitém rozcestí přímo přes můstek a vzhůru kolem vilek, na další „vidlici" mírně vpravo ke koupališti - má příjemné zázemí včetně restaurace. Silnice je úzká, stoupá lesem v zatáčkách. Míjíme rekreační areál, vychutnáme si pohled na panoráma Ještědu a pokračujeme na nenápadné rozcestí. Vpravo odbočuje úzká silnička do Letařovic.

Stojí tu Vysoko nad údolím Mohelky barokní kostel sv. Jakuba s pozoruhodnou kostnicí (je tu oltář z lidských lebek a kostí) a stropem z 18. století: Vracíme se zpět na silnici a přes Hradčany (nádherné roubené statky) sjíždíme do údolí Mohelky. Zatočíme vlevo na silnici, která sleduje Mohelku bez větších výškových rozdílů, opravdu se ani nezadýcháme. Míjíme odbočku na Sedlíšťka a zbystříme pozornost. Vpravo od silnice u vody se skrývá roubený mlýn, považovaný za jednu z nejkrásnějších staveb lidové architektury v oblasti. Lidová architektura nás provází i dál přes Třtí.

Tady začíná stoupání do Radimovic, kde najedeme na hlavní silnici a po ní vlevo k zámku Sychrov. Původně barokní zámek přestavěl Karel Allain Rohan do podoby romantické gotiky, na výzdobě se podíleli i mnozí čeští umělci (sochař E. Max, řezbáři Petr a Dominik Buškovi). Na Sychrově volíme ze dvou možností pokračování. Jedna varianta sleduje modrou turistickou'značku a cyklotrasu č. 3044 - v tom případě sjedeme do údolí Mohelky a podél vody pokračujeme do Hodkovic nad Mohelkou. Druhá možnost znamená vrátit se kousek stejnou cestou přes Radimovice a sjet zpět do údolí (před námi je nádherné panoráma údolí Mohelky, na obzoru Ještěd), pak po červené značce do osady Vrchovina a po žluté po silničce kotem letiště do Hodkovic nad Mohelkou. Centrum je městskou památkovou zónou s pseudorenesanční radnicí a empírovými domy z počátku 19. století. Z Hodkovic se vracíme do Českého Dubu vedlejší silnicí přes Petrašovice.

58
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Liberec - centrum severních Čech - vzdálenost: 6.3 km
 2. Nad Prosečí - vzdálenost: 10.3 km
 3. obec Bedřichov, lidová architektura - vzdálenost: 12.9 km
 4. rozhledna Královka - vzdálenost: 13.9 km
 5. Zámek Sychrov - vzdálenost: 13.9 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Bungalow (private) - vzdálenost: 23.4 km
 2. penzion Harry (penzion) - vzdálenost: 28.7 km
 3. Hotel Zimní stadion (hotel) - vzdálenost: 36.2 km
 4. Penzion Albena (penzion) - vzdálenost: 37.1 km
 5. autokemp - ubytovna SK Mšeno (kemp) - vzdálenost: 40.6 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°43'56.7840''N 14°59'1.6440''E GeoURL