Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Na kole národním parkem Podyjí

Národní park Podyjí je mimořádně cenným územím při hranicích s Rakouskem. Zahrnuje asi 40 km dlouhý úsek údolí Dyje s četnými meandry a cennou flórou a faunou - těžko bychom v Evropě hledali obdobu. Na rakouské straně navazuje na toto území National Park Thay-atal. Park byl vyhlášen v roce 1999. Vede tudy i česko-rakouská příhraniční cyklistická trasa. Právě kolo využijeme při našem výletě dlouhém necelých 25 km.

Významným rekreačním centrem nedaleko hráze Vranovské přehrady je Vranov nad Dyjí. Jeho dominantou je přímo pohádkový zámek, trůnící na skále vysoké 76 m. Zajímavý je i 57 m dlouhý most, po kterém se vstupuje do areálu. Zájemci o technické památky zase vědí, že Vranovská přehrada zahrnuje první betonovou hráz (z roku 1933) v někdejším Československu. Dnes vzbuzuje pozornost i moderní „vzdušná" lávka přes zátoku. Z Vranova vyrazíme po cyklotrase č. 5122, sledující zprvu společně s červenou turistickou značkou levý břeh Dyje. Míjíme chráněnou geologickou lokalitu Hamerské vrásy, za zády necháme poslední domky i silničku, pokračujeme po cestě nádherným údolím. U výrazného meandru opouštíme údolí, stoupáme a necháme být i červenou značku - ta se pouští místy úzkou stezkou, dost exponovanou, sem s kolem ani nesmíme. Sledujeme pohodlnější cestu na rozcestí, odtud vpravo do Čížova. V obci narazíme na restauraci a také na zajímavý skanzen - v terénu tu byly ponechány dráty a hraniční zátarasy tak, jak jsme je znali z minulého režimu. Mladší generaci to bude připomínat jakousi klec z ostnatého drátu, my starší víme, že podobně jako tady byla „zabezpečena" celá západní hranice. Z Čížova vede silnička k mostů přes Dyji a hraničnímu přechodu pro pěší a cyklisty do Rakouska. Tak daleko se nechystáme, nicméně po silničce vyrazíme - až k tzv. hardeggské vyhlídce. Zábradlím zabezpečená vyhlídka nabízí z okraje skály úchvatný pohled na nejmenší rakouské městečko s dominantou hradu Hardeggu. Pohled to je téměř pohádkový. (Pokud bychom byli na výletě autem, nedoporučujeme porušit . zákaz a k vyhlídce dojet, byť k tomu perfektní komunikace svádí. Pohraniční policie tady opravdu pracuje.)

Od vyhlídky se vracíme do Čížova a pokračujeme do Horníhp Břečkova. Tady zatočíme po silnici vlevo po cyklotrase č. 5007 do Lesné. Napojíme se na hlavní silnici a po ní vlevo zamíříme do obce. Vpravo od silnice vede krátká odbočka k větrnému mlýnu, který je dnes upraven na stylovou restauraci. Vpravo při hlavní silnici je Muzeum motocyklů a veteránů, - pokud už nás hodně bolí nohy a vozíme s sebou dost peněz, můžeme si v muzeu i něco koupit. Zůstaneme-li věrní kolu, pak si dopřejeme něco pěkného na závěr. Nebudeme tedy spěchat nejkratší cestou do Vranova, ale na křižovatce uhneme Vpravo do Šumné a pak se pustíme dolů k vodě - u silničky je zákaz vjezdu pro motorová vozidla, my se ponoříme do lesa, sledujeme tajemnou zátoku, je to hezký kout. Pak sledujeme novou lávku, hráz přehrady, pár „rybařen" a vracíme se do středu Vranova nad Dyjí.

62
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. zámek Vranov - Tajemné podzemí - vzdálenost: 8.6 km
 2. Znojmo - podzemní chodby - vzdálenost: 10.4 km
 3. Zámek u Vratěnína - vzdálenost: 23.4 km
 4. Valeč - barokní zámek - vzdálenost: 34.5 km
 5. Mohelenská hadcová step - vzdálenost: 34.8 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Podhradí, Podhradí nad Dyjí (chata) - vzdálenost: 17.1 km
 2. Apartmán U Nováků (penzion) - vzdálenost: 53.3 km
 3. Chata Mirka (chata) - vzdálenost: 54.2 km
 4. Komorník autokemp (kemp) - vzdálenost: 61.0 km
 5. Rekreační chalupa (chata) - vzdálenost: 68.4 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


48°50'55.5180''N 15°54'27.7236''E GeoURL