Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Přes Jeseníky na běžkách II

Superlativy platí pro Jeseníky i v zimním období. Na běžkách to zkrátka nemá chybu, musíme si však poradit s některými velmi náročnými sjezdy. Výchozím místem je Ovčárna, kam vyjedeme autobusem ze sedla Hvězda (parkoviště) nad Karlovou Studánkou. (Případně pokračujeme v již nastoupené cestě od Ramzovského sedla - viz náš minulý výlet ze 2. ledna).

Ovčárna je jedním z klíčových míst Hrubého Jeseníku, zdejší lyžařský areál je vyhlášený, sníh se tady drží dlouho do jara. Již v roce 1863 tady stála chata, která byla oblíbeným místem schůzek lesníků i útočištěm při školních přírodovědeckých vycházkách. V roce 1864 tady byla zřízena salaš a ovčí syrovátku pak podávali jako lék lázeňským hostům v Karlově Studánce. Původní ovčinec vyhořel, pak byl postaven nový objekt, jenž byl v roce 1932 přebudován na horský hotel s restaurací. Od roku 1911 sem vede silnice. V nedaleké chatě Barborka její správce Myšák v roce 1948 založil Horskou službu Jeseníky.

Pozor na laviny

Od Ovčárny nás povede letní červená turistická značka a především zimní tyčové značení - za nepříznivého počasí "dáme pozor, abychom se od trasy heodchýlili, jihovýchodní svahy jsou .lavinové! Stoupáme po svazích Vysoké hole, po pravé ruce vidíme Petrovy kameny (1446 m). Vrchol se skalní hradbou vysokou 25 m je chráněným územím se zákazem vstupu. Říká se, že ve středověku byly Petrovy kameny místem čarodějnických sabatů. Právě sem se slétaly čarodějnice a obcovaly s ďábly. Lokalitě podle zápisu v dobových kronikách nepomohlo ani vykropení svěcenou vodou a vztyčení mučednického sloupu. Jiná pověst vypráví o lásce dcery pána z hradu Sovinec a chudého kováře Petra. Milenci uprchlí, ale v jejich stopách se blížili pronásledovatelé.

Když se zdálo, že bude dvojice dostižena, strhla se v horách strašná bouře, před kterou se mladí lidé ukryli za skálu na hřebeni. Když bouře přešla, po pronásledovatelích nebylo ani potuchy, a tak se Petr s milou dostali bez úhony za hranice panství...

Běžky do ruky

Vystoupáme k Vysoké holi (1464 m). Nedaleký pomníček připomíná tragédii z 27. února 1950, kdy dopravní letadlo na lince Ostrava - Praha narazilo v mlze á dešti do svahu, zahynulo pět cestujících. Není bez zajímavosti, že na konci druhé světové války tu německá armáda budovala letiště, dílo však nedokončila. Pokračujeme přes Kamzičník a Velký Máj, provázejí nás nádherné výhledy. Pak si musíme poradit se sjezdem k Jelení studánce s kamenným útulkem, kolem Břidličné hory přes Pecny a Pece - prý tady leží pecny chleba, kterými se vozka pokoušel podkládat kola svého vozu. Následuje klesání kolem Ztracených kamenů a Ztracených skal - zimní trasa dělá trochu větší oblouk vpravo oproti letnímu značení, i tak je to dost drsná lyžařská záležitost - v krajním případě se nebudeme stydět vzít běžky raději do ruky.

Pak se cesta konečně narovná a my pohodlně dokloužeme k silnici procházející sedlem Skřítek. Vlevo od nás se prostírá přírodní rezervace Rašeliniště na Skřítku s rozsáhlým porostem rašeliníku a rašeliníkové smrčiny, typická je bříza karpatská, která roste u tajemných tůní. Na Skřítku nás vítá socha Skřítka a především oblíbený motorest, kde v teple počkáme na některý z autobusů do Šumperka.

64a
64b
Na své si v Jeseníkách přijdou kromě běžkařů i milovníci sjezdovek a snowboardů. V lyžařských střediscích najdete sjezdové tratě pro začátečníky i pokročilé.
Text Petr David - Lidové Noviny
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Na Praděd Velkou kotlinou - vzdálenost: 3.5 km
 2. Dlouhé Stráně - přečerpávací elektrárna - vzdálenost: 5.9 km
 3. MAJESTÁTNÍ HORA MORAVY - Praděd - vzdálenost: 5.9 km
 4. Přečerpávací Elektrárna Dlouhé Stráně - vzdálenost: 6.3 km
 5. Údolí Bílé Opavy - vzdálenost: 6.7 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Horská chata "POD VODOPÁDEM (chata) - vzdálenost: 15.3 km
 2. Penzion nad Vodopády (penzion) - vzdálenost: 17.4 km
 3. Ubytování v Bělé pod Pradědem (private) - vzdálenost: 18.6 km
 4. Ubytování v Jeseníkách (private) - vzdálenost: 18.6 km
 5. HOTEL,PENZION V ALEJI KRALIKY (penzion) - vzdálenost: 31.8 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°1'54.9408''N 17°12'21.4956''E GeoURL