Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Ve stopách Jizerské padesátky

Tajemná rašeliniště i někdejší sklářská sídla v hloubi hor, vodní plochy přirovnávané ke kanadským jezerům i spousta památníků a pomníčků spojených se smutnými i záhadami obestřenými příběhy, pěkně projeté lyžařské stopy a úžasné zimní scenérie - to je nabídka, která nás určitě vyláká do Jizerských hor považovaných tak trochu za "ráj běžkařů".

Ostatně právě tady se běhá i slavná Jizerská padesátka, jednoznačně nejpočetněji obsazený lyžařský závod, zařazený navíc do světové série dálkových běhů. Ve stopách tohoto závodu vede zčásti i naše trasa.

Pohádková louka

Začínáme na lyžařském stadionku v Bedřichově. Doveze nás sem městský autobus z Jablonce nad Nisou, silnice sem vede i od Liberce a přímo naproti objektu Horské služby v horní části Bedřichova je velké parkoviště. Pár kroků od něj už si můžeme vzít běžky a vyjet kvalitní stopou Jizerské lyžařské magistrály na Novou Louku. Místo působí přímo pohádkově. Na louce uprostřed lesů stojí stylová Šámalova chata, původně honosný panský dům majitele sklárny a později lovecký zámeček vlastníka panství hraběte Clam-Gallase. Dnes se tu určitě zastavíme na občerstvení a pak pokračujeme po hlavní trase lyžařské magistrály k romantickému rybníčku a do Kristiánova.

Při Jizerské padesátce tady bývá dost rušno a na rozhlížení není čas, o to víc si pohled na bývalou sklářskou osadu vychutnáme dnes. Historie nám připadá trochu neuvěřitelná - vždyť ze slavné osady zůstal jen bývalý hostinec, dnes známá Liščí bouda se sklářským muzeem (v zimě je však zavřeno) a poblíž i lesní hřbitov sklářů. Kristiánov býval světem sám pro sebe - žil tu duchovní a zároveň lidový léčitel, děti měly i vlastní školu, hospoda byla samozřejmostí. Jenomže po letech začaly docházet zásoby dříví, navíc se prosazovalo vytápění sklářských pecí plynem, k civilizaci bylo daleko - to všechno byly důvody, proč majitel přenesl výrobu do jiné sklárny. Zánik osady pak dokonal požár.

Osudná vodní nádrž

V Kristiánově opustíme hlavní magistrálu a pustíme se po vedlejší trase (též červená značka) směrem k sedlu Holubníku - ale tam stoupat nebudeme a společně s lyžařskou stopou pojedeme po Nové cestě (pod sněhem je silnička) na rozcestí pod Ptačími kupami, zatočíme vlevo k zimnímu kiosku. Teď máme dvě varianty - jednu k Bílé kuchyni a odtud vlevo přes Olivetskou horu, druhou od kiosku přes Hřebínek ke Gregorovu kříži a pak vpravo.

Dalším postupným cílem je vodní nádrž Bedřichov, dokončená v roce 1905. Na východním břehu jsou dva kříže. Kříž Dagmar Spinové připomíná smrt nešťastnice, která se nedokázala vyrovnat se Skonem manžela a těžkou chorobou matky. Spáchala sebevraždu, její tělo, napůl zmrzlé ve vodě, bylo objeveno 29. prosince 1974. Tesaný kámen s kovovou tabulkou připomíná tragickou smrt studenta učitelství Herberta Johneho - přes varování se 24. června 1930 pokusil jezero přeplavat. Osmnáctiletý hoch zmizel pod hladinou, nikdo už mu nestačil pomoci... Lyžařská magistrála vede nad východním břehem, přetíná letní zeleně značenou cestu a míří ke kiosku v sedle Maliníku (Bedřichovské sedlo). Po silnici vlevo se vracíme do horní části Bedřichova. Po necelých 25 kilometrech nám jistě přijde vhod nějaké občerstvení, v Bedřichově je nabídka stravování i ubytování velice pestrá - od luxusnějších (hotel Weber nad sedlem Maliníku) až po "lidovky".

65
Text Petr David - MF Dnes
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. rozhledna Královka - vzdálenost: 2.2 km
 2. obec Bedřichov, lidová architektura - vzdálenost: 2.5 km
 3. rozhledna Slovanka - vzdálenost: 5.1 km
 4. Údolí Jedlového potoka - vzdálenost: 6.4 km
 5. KRASAVICE MEZI ROZHLEDNAMI - Bramberk v Jizerských Horách - vzdálenost: 7.1 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Bungalow (private) - vzdálenost: 12.5 km
 2. penzion Harry (penzion) - vzdálenost: 20.5 km
 3. Anička - horská chalupa (chata) - vzdálenost: 47.5 km
 4. Hotel Zimní stadion (hotel) - vzdálenost: 47.9 km
 5. Penzion Albena (penzion) - vzdálenost: 48.6 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°48'41.0400''N 15°9'25.7508''E GeoURL