Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Výlet šumavskými pláněmi na běžkách

V bývalém Polaufově hostinci (dnes ubytovací zařízení) na Horské Kvildě začíná děj Klostermannova románu V ráji šumavském, v povídce Bílý samum pak můžeme číst o skutečné události - na cestě mezi Kvildou a Horskou Kvildou zahynulo ve sněhové vánici 26 dětí, povídka Zmizela pak vypráví o staré léčitelce Apoleně, kterou pohltila Jezerní slať.

Zajímavých a smutných příběhů, spojených s tímto koutem na Šumavských pláních, je nepočítané. Fakt je, že právě tahle místa patří k nejkrásnějším. Navíc sluncem nasvícené bílé pláně jsou ideálním terénem pro rodinné běžkařské vyjížďky - nemáme se kam podít, žádné kopce, jen pohled na kus romantické přírody, zachumelené chalupy a ideální stopa.

Filmařský ráj

Pokud chceme vidět přece jen o trochu víc, pak se můžeme vypravit na asi 16 km dlouhý výlet -tam už přece jenom občas bude i nějaký ten výstup a sjezd, vyžadující trochu šikovnosti. Začínáme na Kvildě, jedné z nejvýše položených šumavských obcí (1065 m) -jezdí sem autobus, dá se tu i dobře zaparkovat. Drobné pahorky jsou vlastně hromady propraného materiálu, sejpy po rýžování zlata. Stojí tu pseudogotický kostel sv. Štěpána z let 1891-1894, je pokrytý šindelem, což je pro Šumavu dost typické. Pokud se tady ocitnete poprvé, bude vám i tak Kvilda možná dost povědomá - právě tady se natáčel film Král Šumavy nebo "mladší" filmy, Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Z Kvildy vyrazíme po cestě z dolní části obce (sleduje ji i letní žlutá turistická značka) přes místní část Vilémov, mírně stoupáme Kvildským lesem a opatrně sjedeme do údolí Olšovky - to je náročnější úsek.

Stopa se tady trochu odchyluje od značky, ale brzy se vracíme. Vystoupáme lesem a pak pohodlně pokračujeme k okraji porostu na rozcestí U Starých Hutí. Louka pod námi se svažuje k Novým Hutím, je tu několik vleků a terénů různých stupňů obtížnosti. Do východní stráně se dopoledne opírá slunce, dopřejeme si chvilku odpočinku - pak z rozcestí pokračujeme vyjetou stopou (a po zelené turistické značce) k severu, po okraji lesa, nakonec krátce sjíždíme á prakticky po rovině dorazíme k rozcestí Pláně - je tu křižovatka silnic a parkoviště.

Zastávka u Vydřího mostu

Otočíme se vlevo a stoupáme po červené značce (a cestě využívané lyžaři) k rozcestí u Zlaté studny. Je tu informační tabule, odpočívadlo. Od roku 1799 zde byla v provozu sklářská huť produkující duté sklo a pateříky (kuličky do růženců). Sklo se tady nejen foukalo, ale i malovalo. Ve zdejší huti se mj. vyučil Andreas Hartauer, lidový muzikant, autor skladby Tam v krásné Šumavě. Huť se udržela až do roku 1880, nejdéle v oblasti.

Z rozcestí zatočíme vlevo - naši další stopu sleduje i modrá značka. Pohodlně projíždíme lesem (pod námi je vlastně silnička), v závěru již otevřeným terénem klesáme k Vydřímu mostu, tradičnímu odpočinkovému a občerstvovacímu místu na lyžařské magistrále. Odtud se můžeme pustit vpravo k Horské Kvildě nebo přejet silnici a dát se některou ze stop vlevo ke Kvildě. Přidržíme-li se silnice, pak dospějeme k informační tabuli u. Jezerní slati (stopy však vedou i podél "odvrácené" strany cenné lokality). Jezerní slať patří k nejvýznamnějším na Šumavě, je typickým rozvodnicovým rašeliništěm v mělkém sedle. Rašelina, která se těžila až do roku 1934, dosahuje hloubky 8 m. Roste tu kleč, bříza zakrslá, borovice blatka.

Od roku 1974 je v provozu naučná ministezka se 120 m dlouhým povalovým chodníkem a vyhlídkovou věží - v zimě je ovšem lokalita nepřístupná.

Od Jezerní slati pokračujeme po rovině a v závěru otevřeným terénem mírně z kopce, před námi zasněžené panoráma Kvildy, cíl putování.

Výlet šumavskými pláněmi na běžkách
Text Petr David MF Dnes
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Vimperk - naučná Zlatá stezka - vzdálenost: 10.5 km
 2. Krásy Šumavy - říčka Vydra - vzdálenost: 15.9 km
 3. Antýgl - šumavská osada v údolí Vydry - vzdálenost: 16.7 km
 4. Schwarzenberský kanál - technická památka - vzdálenost: 21.3 km
 5. rozhledna Libín - vzdálenost: 23.2 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Pension Šejko (penzion) - vzdálenost: 33.5 km
 2. Alena Hávová UBYTOVÁNÍ (private) - vzdálenost: 40.6 km
 3. Hotýlek Belvedér (hotel) - vzdálenost: 41.4 km
 4. penzion Družba (penzion) - vzdálenost: 45.4 km
 5. Pension Rozálie (penzion) - vzdálenost: 50.0 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


48°58'3.2520''N 13°41'40.0236''E GeoURL