Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Donovaly, Velká Rača - lyžování po Slovensku

Lyžování je v Evropě velmi populární a každý si může zvolit zemi dle gusta a nálady. Pokud jste již unaveni českými středisky a nechce se ám do Alp, nebo jiného zahraničí, asi nejblíže je Slovensko. Během vánočních svátků 2008 jsem vyzkoušel dvě velká střediska - Velkou Raču (Oščadnica) a Donovaly, které patří k nejnovějším a nejznámějším na Slovensku. Dojmy jsou více než rozporuplné. Obě střediska byly vybudovány za pomoci dotací EU a vlády a je to vidět i na přístupu mnoha lidí - příliš si těchto peněz neváží, tak jak bývá u darů zvykem.

Velká Rača

Středisko je rozděleno na tři centra - Dedovka, Marguška, Lalíky. Během svátků byla zasněžena pouze Dedovka. Příroda sice příoliš nepřála - přírodního sněhu bylo málo, ale na druhou stranu teploty pod nulou již nějaký čas trvbaly a zasněžit svah s množstvím sněhových děl by neměl být, dle mého názoru, velký problém. Bohužel několik děl sice chrlilo sníh, ale spíše do lesa než na sjezdovku, protože se zjevně nikdo příliš neobtěžoval zkontrolovat, jak fouká vítr a kam vyrobený sníh unáší. Výsledkem byl jeden zasněžený svah, který po cca 2 hodinách (tedy již před polednem) byl v dolní části vydřený na ledové plotny. Běžecké tratě pak jsou samostatným zážitkem - sněhu sice málo, ale s tím by se dalo žít - stačilo by trasy upravit. Takže středisko se sice pyšní několika běžeckými stopami s názvem "Stopa zdraví", ale minimálně dva padlé stromy přes cesty usvědčují správce střediska, že se na tratě nkdo ani neobtěžoval zajít (stromy na první pohled padly již před nějakou dobou). Vrcholem pak bylo, když mě na cestě zpět, přímo po běžecké trati, předjely dvě čtyřkolky, které to co mělo být stopou změnily na oraniště. Asi by se to mohlo stát u nezodpovědných návštěvníků, ale obě dvě stály nahoře u vleku a řidiči se vesele bavili s místními pracovníky. Myslím že větší ukázku arogance vůči zájemcům o běžecké lyžování jsem ještě nezažil.

Donovaly

Jedno z VIP středisek - rozdělené do dvou částí - light pro začínající lyžaře a červené sjezdovky na druhé straně silnice. Sedlo pod Zvolenem je asi na půli cesty mezi Banskou Bystricou a Ružomberkom. V tomto středisku se nebude asi nudit nikdo od dětí po seniory - pro všechny je připraveno něco: sjezdovky různých obtížností, dětský funpark, vířivky, ... Ale každá sranda něco stojí a zde to platí dvojnásob. Ceny se již srovnaly s Alpami a v některých věcech je překonávají. Levné ubytování asi neseženete a i za lístky se připravte na vyšší částky. Vše by bylo, vzhledem k přírodě a svahům, snesitelné, ale opět je třeba připomenout, že by tomu měly odpovídat i služby. Jenže ani zde to není pravda - už na lístek se čeká fronta, celodenní a vícedenní jsou ve formě čipové karty, za kterou musíte nevíc zaplatit zálohu - zjevně snaha o zkomplikování prodeje lístku odpoledne dalšímu zájemci. Pro pokročilé lyžaře bych určitě doporučil kratší vlek v horní části svahu - mnohem déle byl ve velmi dobrém stavu a lyžování velmi příjemné. O běžeckých tratích nemá smysl mluvit - často vedou po asfaltových cestách, kde můžete potkat auto - pokud tedy není opravdu hodně sněhu, je to na odepsání lyží.

Co říci závěrem - lyžování dopoledne velmi hezké, nádherná příroda a ... tím pozitiva celkem končí. Služby jsou na mnohem horší úrovni než v ČR, s Alpami to snad ani nemá smysl srovnávat. Pokud tedy budete mít štěstí, že bude dostatek sněhu a nevadí Vám utratit totéž co v Alpách, můžete si slušně zalyžovat bez potřeby cizího jazyka. Pokud se ale spolehnete na služby střediska, je to sázka do loterie.

Oficiální stránky: Velká Rača (Oščadnica), Donovaly.

Donovaly
Donovaly
Donovaly - lanovka
Donovaly - lanovka
Velká Rača
Velká Rača
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Korniansky ropný prameň - vzdálenost: 11.0 km
 2. Jánošíkove diery - vzdálenost: 18.4 km
 3. výstup na Velký Rozsutec - vzdálenost: 23.3 km
 4. rozhledna Čantoryje - vzdálenost: 31.1 km
 5. Javorový vrch - Těšínské Beskydy - vzdálenost: 33.0 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Horský dům Nýdek (private) - vzdálenost: 29.4 km
 2. Chata U Ivánku v Beskydech (chata) - vzdálenost: 49.5 km
 3. Chalupa Helen-Roháče (chata) - vzdálenost: 49.6 km
 4. Pension Viktoria (penzion) - vzdálenost: 55.7 km
 5. rekreačná chata Beňušovce (chata) - vzdálenost: 63.1 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°24'42.7140''N 18°55'56.0280''E GeoURL