Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Roman Forum (Forum Romanum) - sídlo starého Říma

Sídlo vlády a státní správy kdysi asi nejmocnější říše, která ovládala velkou část civilizovaného světa je ohromující. Sálá z něj důstojnost a chuť k životu - žádné samoúčelné stavby, ale krásné a zdobené budovy. Nicméně zdobené s noblesou a, řekl bych, jiskrou. Mnoho soch, které ještě dnes musíme obdivovat pro jejich realističnost a tichou krásu dokazuje, že Řím, jakkoliv vybudovaný především vojenskou mocí, byl sídlem plných kultury a krásy. Vládcové si zjevně uměli užívat života - svědčí o tom rozlehlé zahrady, stadiony, lázně, ale i všudypřítomná výzdoba a estetický přístup i k drobným detailům. Každého musí přepadnout kontrast s naší historií, kdy o pět set let později po střední Evropě pobíhali, v porovnání s touto civilizací, divoši. Zároveň může Forum Romanum sloužit jako obžaloba církve (především katolické) - která tyto znalosti skoro na jedno milénium označila za barbarství a nechala svět objevovat znovu již dávno poznané. Záměrně píši církev a nikoliv víru - církev, která dokázala popírat dříve získané znalosti a umělecká díla ve jménu své neotřesitelné pravdy. Církev, jejíž sídlo sídlí paradoxně na dohled tohoto místa.

Během procházky si půjčte audioguide - určitě se dozvíte mnoho zajímavostí a během cesty je spousta míst, kde si můžete sednout a poslechnout si zajímavé části ještě jednou, zamyslet se a kochat se krásou starou více než 2 tisíce let. A nezapomeňta nevštívit Palatino - muzeum na stejnojmenném vrcholu, stejně jako Curii - místo, kde dříve zasedal senát.

Pokud mohu doporučit, navštivte tuto památku v jiný den než víkend ... vyhnete se šíleným frontám. Procházet se zde lze celý den a stále je něco k shlédnutí - vezměte si plánek a sledujte i důmyslné rozmístění staveb se sídly na vrcholu kopečků s rozhledem do okolí, stadion, vítězné oblouky, chrámy ... to vše hovoří o vyspělosti antického Říma.

Podrobnosti naleznete na wiki.

Nejsnažší cesta je určitě metrem a aby to bylo jednodušší tak zastávka se jmenuje Collosum. Když vystoupíte, tak na Colloseum narazíte přímo před sebou a vpravo od něho (přesněji řečeno směrem na západ, jihozápad) se rozprostírá Forum Romanum.

Roman Forum - sídlo starého Říma
Roman Forum - sídlo starého Říma
jih Forum Romanum
pohled z jihu
noční Forum Romanum
noční pohled
centrum z pahorku Palatino
centrum z pahorku Palatino
chrám Saturna
chrám Saturnu
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Colosseum - aréna v Římě - vzdálenost: 0.5 km
 2. Pantheon - jednoduchá krása - vzdálenost: 1.4 km
 3. náměstí Navona, fontana di Trevi, Španělské schody - vzdálenost: 1.6 km
 4. Andělský hrad - sídlo papeže - vzdálenost: 2.3 km
 5. vyhlídky Pincio a Gianicolo - vzdálenost: 2.6 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Pension Rozálie (penzion) - vzdálenost: 765.8 km
 2. Hotýlek Belvedér (hotel) - vzdálenost: 766.4 km
 3. Pension Šejko (penzion) - vzdálenost: 774.0 km
 4. B.ADEN Pension (penzion) - vzdálenost: 782.8 km
 5. Hotel Spirit (hotel) - vzdálenost: 784.9 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


41°53'19.9104''N 12°29'12.3000''E GeoURL