Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Vatikán, kostel sv. Petra, Sixtínská kaple

Vatikán je s Římem spojen a zároveň rozdělen - nejmenší samostatný stát nás nenechá na pochybách, že má své hranice, svoje pravidla ... a zároveň si v něm člověk uvědomí, že církev bojuje o leccos, ale světská moc je mezi jajími hlavními cíli. Návštěva samotného city je možná jen v určité dny s možností prohlídky zahrad, které jinak uvidíte pouze z kopule sv. Petra. Do chrámu sv. Petra (největšímu chrámu světa) je přístup každý den s jediným omezením - oblečení přes ramena a kalhoty/sukně pod kolena - toto doporučení platí na mnoha "holy" místech, ale asi pouze zde jsem viděl jeho požadování. Náměstí a chrám jsou nádherné - sloupy mají symbolizovat rozevřenou náruč pro celé křesťanstvo a shora tak opravdu působí - vnitřní výzdoba je nádherná a prostor chrámu je ohromující - pro věřící i nevěřící zde musí být mše zážitkem. Pokud nejste moc líní, určitě si za pár euro zajděte do kopule chrámu - je zde nádherný pohled na celý Řím a během cety nahlédnetei do vnitřku chrámu - i zde si uvědomíte vzdušnost a rozlehlost této stavby.

Další zastácku doporučuji v muzeích Vatikánu - tvrdí o sobě, že jsou největší na světě, ale já bych osobně sázel na Louvre. Nicméně součástí prosto je i Sixtínská kaple - snad jediné místo, kdeje fotit a točit zcela zakázáno a to pod velmi přísným dozorem - kdokoliv přiblížil ruku k fotoaparátu v tomto prostoru, měl za zády nenápadně stojícího člověka ochranky, připraveného focení zabránit. Samotná výzdoba kaple určitě ohromí i neznalce umění - ta plocha, barevnost a vzletnost maleb ... je prostě neuvěřitelná. Předtava, že tu práci vytvořil jeden člověk (mimochodem nemaloval ji v leže, jak někteří tvrdí, ale se svíčkou na klobouku :-).

Podrobnosti naleznete na wiki.

Vystupte z metra na stanici Ottaviano (St.Petro) a šipky Vás dovedou přímo na náměstí před sv. Petra. Do muzeí Vatikánu se pak budete vracet stejnou cestou, ale před stanicí metr zahnete vlevo a půjdete podél hradeb Vatikánu.

svatý Petr
svatý Petr
sochy na střeše
sochy na střeše
paprsky světla
paprsky světla a vnitřní výzdoba
náměstí sv. Petra
náměstí sv. Petra
zahrady Vatikánu
zahrady Vatikánu
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Andělský hrad - sídlo papeže - vzdálenost: 1.1 km
 2. náměstí Navona, fontana di Trevi, Španělské schody - vzdálenost: 1.7 km
 3. Pantheon - jednoduchá krása - vzdálenost: 2.0 km
 4. vyhlídky Pincio a Gianicolo - vzdálenost: 2.4 km
 5. Roman Forum - sídlo starého Říma - vzdálenost: 3.2 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Pension Rozálie (penzion) - vzdálenost: 764.8 km
 2. Hotýlek Belvedér (hotel) - vzdálenost: 765.4 km
 3. Pension Šejko (penzion) - vzdálenost: 772.9 km
 4. B.ADEN Pension (penzion) - vzdálenost: 782.9 km
 5. Hotel Spirit (hotel) - vzdálenost: 784.8 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


41°54'8.0784''N 12°27'11.4012''E GeoURL