Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Hofburg - historie Habsburské monarchie

Tak jako málokterý návštěvník Prahy nenavštíví Pražský Hrad, tak návštěva Hofburgu je ve Vídni skoro povinností. Vždyť právě odtud až do roku 1918 vládli rakouští císaři a to velké části Evropy. Samotná palác se byl postaven již v 13. tém století a postupně byl rozšiřován do stávající velikosti, kdy tvoří téměř samostatné město uprostřed Vídně. Zde přijímali Habsburkové své poddané a odtud praktikovali svojí zásadu "válčení přenecháme jiným, my vládneme pomocí sňatků". Tato zásada se ukázala jako velmi úspěšná a z málo známého rodu se stala jedna z nejmocnějších rodin celé Evropy (můžeme poznamenat, že pravděpodobně i shodou okolností při volbě císaře, kdy jejich jedinou a rozhodující výhodou bylo, že nikomu úplně nevadili ...).

Pokud palác navštívíte, nenechte si ujít klenotnici - církevní a světská klenotnice obsahuje množství drahocenností a klenotů, které rodina Habsburků nashromáždila po celém světě - pro nás je určitě zajímavé oblečení českého "Zimního krále", samozřejmě vzácná relikvie - hřeb, kterým měl být ukřižován Ježíš Kristus a také Císařská koruna.

Při návštěvě Stříbrné komory - tedy expozice stříbrného a porcelánového nádobí a servisů získáte nejen představu o bohatství císařů a hojnosti jejich stolů (nádherné a bohaté svíce by se asi na dnešní stoly těžko vešly), ale také si uvědomíte běh času a dozvíte se o postupném tavení stříbrných příborů za účelem financování válek. Je jistě zajímavé, že porcelán se na císařském dvoře neprosadil díky své kvalitě a kráse, ale jako náhrada roztaveného stříbrného nádobí v období válek.

Na závěr také nezapomeňte na muzeum Sisi - tedy muzeum o Alžbětě Bavorské, císařovně která se stala legendou. Muzeum ukazuje císařovnu bez mýtů a poukazuje na její životní osudy od vstupu na císařský dvůr, až po její atentát v Ženevě. Budiž tato historická postava připomínkou, že bohatství a moc nemusejí znamenat štěstí a radost.

Podrobnosti naleznete na wiki.

Možná budete překvapeni, ale i zde v srdci Vídně naleznete královské znaky Českého království - např. v klenotnici.

Hofburg - historie Habsburské monarchie
Hofburg - historie Habsburské monarchie
rakev Marie Terezie
rakev Marie Terezie
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Vídeň - město Habsburků - vzdálenost: 0.7 km
 2. Schoenbrunn - Versailles ve Vídni - vzdálenost: 4.5 km
 3. Devín - za trochou histórie - vzdálenost: 45.6 km
 4. Socha s cylindrom v Bratislave - vzdálenost: 55.9 km
 5. Zimný večer v Bratislave - vzdálenost: 56.7 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Hotel Spirit (hotel) - vzdálenost: 56.9 km
 2. Apartmán U Nováků (penzion) - vzdálenost: 80.7 km
 3. Podhradí, Podhradí nad Dyjí (chata) - vzdálenost: 92.0 km
 4. rekreační dúm IVOLI (private) - vzdálenost: 96.0 km
 5. Autokempink Strážnice (kemp) - vzdálenost: 104.8 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


48°12'19.6830''N 16°21'53.3780''E GeoURL