Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Ostrý Roháč - hřebenovka pro náročné

Jestli budete chtít navštívit Tatry, neváhejte a zvolte i Roháče - zjistíte, že příroda je tu nádherná, prostor na túry skvělý a je tu méně turistů než v Tatrách Vysokých a Nízkých. Jedna z nejhezčích cest je hřebenovka na Ostrý Roháč. Rezervujte si na ní tak 7 hodina připravte si pevnou obuv a trochu fyzičky na slézání některých skal s pomocí řetězů. Nedá se říci, že by byla extrémně náročná, ale není to zase procházka podél řeky. Ale pohled do zeleného údolí, na plesa a na hřebeny za to určitěš stojí - pokud vám bude přát počasí, uvidíte krásná panoramata.

Výchozím bodem bude údolí u Tatliakovej Chaty - již sem musíte přijít od chaty Zverovka, kam se můžete dovézt autobusem ze Zuberce, nebo asi o dva km výše z parkoviště - každopádně se připravte, že je to sem tak 40 minut po asfaltce směrem vzhůru. Pokud zvolíte (a já to doporučím) cestu po směru hodinových ručiček, vydáváte se nyní do sedla Zábratě - po zelené turistické. Nenechte se zmást, přestože je to sedlo, začínáte nyní pořádně stoupat, ale je to krásná, klikatící se cestička lemovaná borůvčím, zpočátku stromy a později klečí. V sedle se dáte vpravo po žluté a čeká vás první ze čtyř vrcholů - Rákon 1876m. Zde dorazíte na Polskou hranici a půjdete dále po modré značce a zároveň po hranici Slovenska s Polskem - těžko se lze splést, protože je to přímo po hřebenu. Je to krásný pocit, mít po obou stranách cesty strmý sráz dolů a krásný výhled do dvou údolí. Téměř celou cestu po pravé ruce uvidíte Tatliakovo jezírko a Tatliakovu chatu, kterou ze 3/4 obkroužíte. Po kratším sestupu čeká další výstup a to na Wolowiec, kde se konečně dostanete nad 2000m - přesněji na 2063m. Dále pokračujeme po červené - na několika místech je cesta opatřena řetězy a doporučuji je používat - stoupání/klesání není snadné. Dostáváme se k dalšímu bodu cesty - Ostrý Roháč 2087 metrů nad mořem - asi nejnáročnější místo celé cesty, kdy na vrchol z obou stran vede cesta s řetězy. V každém případě nás nyní čeká nejvyšší bod - Plačlivé 2125m. Především odsud je krásný výhled do údolí Tatliakovo jezírka i na jih směrem k Baranci, kam ostatně vede odtud žlutá cesta. My však pokračujeme po červené a začíná dlouhý a poměrně náročný sestup - již odtud je vidět klikatící se cestička směrem do údolí. K ní dorazíme po posledním úseku po úzkém hřebeni - na rozcestí Smutného sedla 1963. Další hodinu a půl budeme vytrvale klesat k Tatliakově chatě. Kdo má ještě dost sil, může si prohlížet okolní kamenné sesuvy a pozorovat, jak se zpět objevují první rostliny a později kleč. Těsně před Tatliakovou chatou (přesněji řečeno u ní) lze zahnout vlevo a dojít se podívat k jezírku - krásná průzračná voda, pohled na zelené svahy a především na hřeben, který jsme obešli určitě stojí za chvilku odpočinku a pár fotek.

A tak jak jsme vystoupili, stejně tak nás čeká cca minimálně 30 minut chůze po asfaltce k parkovišti/zastávce autobusu u Zverovky.

Ostrý Roháč - hřebenovka pro náročné
Ostrý Roháč - hřebenovka pro náročné
údolí z Ostrého Roháče
údolí z Ostrého Roháče
Wolowiec, Ostrý Roháč, Plačlivé
Wolowiec, Ostrý Roháč, Plačlivé
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Roháčská Plesa - vzdálenost: 1.2 km
 2. Horskou dolinou - vzdálenost: 3.5 km
 3. Sivý Vrch - po hřebenu Roháčů - vzdálenost: 8.5 km
 4. Muzeum Oravskej Dediny - vzdálenost: 9.6 km
 5. Juráňova Dolina - vzdálenost: 10.2 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. rekreačná chata Beňušovce (chata) - vzdálenost: 17.9 km
 2. Chalupa Helen-Roháče (chata) - vzdálenost: 18.2 km
 3. Chalupa Ida -Slavec (chata) - vzdálenost: 86.2 km
 4. Ubytovanie Žaneta (private) - vzdálenost: 86.4 km
 5. Horský dům Nýdek (private) - vzdálenost: 87.7 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°12'1.9800''N 19°45'29.9200''E GeoURL