Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Sivý Vrch - po hřebenu Roháčů

Další hřebenovka v Roháčích má za cíl jen dva vrcholy - Sivý Vrch a Brestovou , které nemají ani 2000m (přesněji 1805 a 1903m), ale nijak to nesnižuje její náročnost a krásu - je zde sice jen pár míst s řetězy, ale na druhou stranou vede po kamenitém a drolícím se povrchu, takže patří ke středně náročným.

Trasa začíná u bílé skály - odbočka cca 3 km jižně od Zuberce ze silnice směr Liptovský Mikuláš - červená turistická. Hned ze začátku se připravte na stoupání - vytrvalé a po lesních cestách - z cca 900m se rychle vyhoupnete na první vyhlídku Biela Skala 1306m. Ještě chvíle stoupání lesem a po pravé straně je krásná vyhlídka do údolí Suchého potoka - první příležitost pro odpočinek a místo, kde les pomalu končí a začíná kleč. Brzo se dostanete do oblasti bílých (vápencových skal) - na hřeben Radových skal, které vás přivedou až na Sivý Vrch (1805m) pouze poslední úsek je trochu náročnější - s pomocí řetězů, spíše jsou nepříjemné drolící se kamínky. V každém případě je odtud nádherný pohled do obou údolí po levé i pravé straně a přímo před sebou uvidíte malou cestičku téměř až na Brestovou. Kdo nemá rád ostré sestupy, asi bude trochu vystrašen při jejím sledování těsně pod sebou, protože se zdá začínat přímo pod skalou, na které stojíte nějakých 100m pod vámi. Ale sestup není tak strašný a dovede vás opět na hřeben, kde půjdete krásným "mořem" klečové zeleně. Následuje poměrně rovná část až do sedla Pálenice - mezi borůvčím a klečí. Teď už čekají postupné tři vrcholy, které ale spíše splynou do jednoho stoupání - Pálenica, Zuberec a nejvyšší bod této hřebenovky - Brestová (1903m). Na každém vrcholu je krásný výhled a máte možnost se podívat na cestu před sebou i cestu, kterou jste přišli. Z Brestové (přesněji řečeno kousek za ní) se odpojíte z červené směrem vlevo na modrou a po hřebenu půjdete cca 1hodinu na Salatín (1624m) - je to jen začátek klesání do údolí k cíli této trasy - chatě Zverovce. Teprve na konci hřbetu Salatín začne pořádné klesání - klikatá lesní cestička pořád dolů. asi po 1km se dostanete na zpevněnou lesní cestu - zde můžete zvolit dvě varianty - pokračovat dolů do údolí a vyjít tak těsně nad Chatou Zverovka, nebo se dát po této zpevněné cestě vlevo a dorazit na silnici asi 1km nad Muzeum Oravskej Dediny, kde je další zastávka autobusu směr Zuberec.

Celá cesta se dá ujít tak za 6 hodin, ale rozhodně nedoporučuji příliš pospíchat - bílé skály a pohled do údolí stojí za zastavení, navíc především při sestupech se kamínky pod botami dost drolí.

Sivý Vrch - po hřebenu Roháčů
Sivý Vrch - po hřebenu Roháčů
sestup z Brestové
sestup z Brestové
pohled ze Sivého Vrchu na Brestovou
pohled ze Sivého Vrchu na Brestovou
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Muzeum Oravskej Dediny - vzdálenost: 5.6 km
 2. Horskou dolinou - vzdálenost: 6.5 km
 3. Roháčská Plesa - vzdálenost: 7.4 km
 4. Ostrý Roháč - hřebenovka pro náročné - vzdálenost: 8.5 km
 5. Juráňova Dolina - vzdálenost: 12.3 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Chalupa Helen-Roháče (chata) - vzdálenost: 10.3 km
 2. rekreačná chata Beňušovce (chata) - vzdálenost: 16.1 km
 3. Horský dům Nýdek (private) - vzdálenost: 80.2 km
 4. Chalupa Ida -Slavec (chata) - vzdálenost: 92.5 km
 5. Ubytovanie Žaneta (private) - vzdálenost: 93.4 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°12'40.5400''N 19°38'31.2400''E GeoURL