Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Oravský hrad - pevnost nad řekou

Jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů na Slovensku rozhodně stojí za návštěvu, pokud se v této oblasti budete pohybovat. Již samotný pohled na hrad na skále nad řekou Oravou je krásný - takhle nějak asi vypadal dříve Orlík vysoko nad řekou Vltavou. Při tomto pohledu se musí člověk ptát, jak náročné asi muselo být dobývání tohoto opevněného hradu se třemi bránami, každá opatřena padacím mostem, pevnými zdmi a citadelou 112m vysoko na skále nad hladinou řeky.

Prohlídka zabere cca 1,5 hodiny a projdete postupně hradem odspodu až do citadely, kam se stahovali obránci při obraně hradu. Připravte se tedy na to, že pár schodů budete muset vystoupat, ale zároveň vás čeká zajímavá expozice - od historie hradu a jejích obyvatel přes ukázky ze života lidí v této oblast v minulosti. Nečekejte sice bohatě vybavené interiéry, ale spíše rychlé proběhnutí historie hradu a jeho okolí.

Samotný hrad byl postaven pravděpodobně v 13. století na místě dřevěného hrádku na strategickém místě uhersko-polské cesty - v blízkosti celní stanice v Tvrdošíně. Postupně byl rozšiřován a přestavován až do dnešní podoby Především pak v 16-tém a 17-tém století za vlastnictví Thurzovců. Zajímavostí určitě je obraný systém a důmyslné vyřešení svodu dešťové vody pro případ dlouhodobého obléhání do velkého tanku, který pak sloužil jako jediná zásobárna pitné vody obránců. Zajímavá je také určitě kaple sv. Michala postavená Jurajem Thurzem v letech 1610-1611 s dvojicí krypt - Thurzovskou a Henkelovskou.

clas více informací na stránkách Oravského Muzea.

Oravský hrad - pevnost nad řekou
Oravský hrad - pevnost nad řekou
pohled z nádvoří
pohled z nádvoří
foto a text JN

Trenčianské muzeum, Oravský hrad

V minulosti v dome býval mestský kat a v prízemí sa nachádzalo väzenie. V súčasnosti v dome nájdeme zaujímavú expozíciu Trenčianskeho múzea. Nájdeme v ňom zbierkové fondy historického, umenovedného, prírodovedného, literárno-historického či národopisného charakteru, bohaté zbierky z oblasti numizmatiky, faleristiky, filokartie, militárií a zbraní, umeleckého remesla apod.

Tip z kalendáře Krížom krážom Slovenskom 2015 firmy Helma 365
Oravský hrad
Oravský hrad http://www.rekreace.jannemec.com/tips/w_25_oravsky_hrad.jpg
Latitude: 49°15'42.1700''N Longitude: 19°21'31.7600''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. výstup na Velký Rozsutec - vzdálenost: 19.2 km
 2. Sivý Vrch - po hřebenu Roháčů - vzdálenost: 21.3 km
 3. Socha Krista v Kline - vzdálenost: 21.9 km
 4. Muzeum Oravskej Dediny - vzdálenost: 22.0 km
 5. SKI PARK Ružomberok - vzdálenost: 22.0 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Chalupa Helen-Roháče (chata) - vzdálenost: 14.7 km
 2. rekreačná chata Beňušovce (chata) - vzdálenost: 28.9 km
 3. Horský dům Nýdek (private) - vzdálenost: 61.1 km
 4. Chata U Ivánku v Beskydech (chata) - vzdálenost: 84.6 km
 5. Pension Viktoria (penzion) - vzdálenost: 89.6 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°15'42.1700''N 19°21'31.7600''E GeoURL