Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Výstup na Rysy - 2,5km nad moře

O mnoha místech se říká, že je "nutné" je navštívit - v Tatrách toto platí určitě o vrcholu Rysy. Kdo nebyl na Rysech, nebyl v Tatrách. Je to jediné místo na Slovensku (a vlastně ještě hodně daleko), kam lze bez průvode vystoupat a být nad 2500metrů nad mořem - samotný vrchol má udávanou výšku 2499-2501 podle měření, každopádně každý člověk vyšší než 1m tady bude "čnít" nad oněch magických 2,5km nad mořem.

Samotná cesta asi může být označena jako středně náročná - je prostě přizpůsobena i pro rekreační turisty, ale to neznamená, že je snadná. Zvolte vhodnou obuv (lodičky/šlapky to asi nebudou) - doporučím spíše turistickou obuv se zpevněným kotníkem a v každém případě do batohu teplejší oblečení i v parném létě - na vrcholu uvidíte sněhové jazyky i v srpnu a ostrý vítr by vás mohl překvapit. Nahoru a zpět se to ze Štrbského plesa dá pohodlně ujít za 8 hodin a není kam spěchat - je to celodenní výlet a je si co prohlížet a fotit. Pokud jste zvyklí na České hory, kde je restaurace na každém rohu, připravte si sebou něco k jídlu a hlavně pití - jediná možnost občerstvení je na začátku u Popradského plesa a pak na Chatě pod Rysy ... tak 45minut pod vrcholem.

Existují (na Slovenské straně) dva body pro výstup - Štrbské pleso, nebo zastávka železnice Popradské pleso. Doporučuji zvolit ten druhý, případně se do druhého vrátit a dojet k Štrbskému plesu zubačkou, která jezdí v létě každou hodinu. Obě cesty se spojí asi po hodině u Popradského lesa - je to stoupání, ale nenáročná, v prvním případě po lesní cestě, v případě zastávky železnice po asfaltce. Tahle část rozhodně nepřipomíná horskou turistiku, ale je to takové zahřívací kolečko. Zde se odpojíme směrem do Mengusovské doliny a po cca hodině mírného výstupu vstoupíme do této nádherné zelené doliny s několika potoky a zeleným mořem kleče - celou cestu se stoupá a výstup k Žabím plesům trvá tak 1,5 hodiny, ale po obou stranách je krásný pohled na skalní hřebeny. U Žabích ples začne prudší stoupání a po úbočí se klikatí cestička po kamenném povrchu až k chatě pod Rysy - cestou si užijete i stoupání s řetězy a pokud je někdo citlivější, bude zde možná pociťovat již menší množství kyslíku - zde již máme vystoupáno přes jeden kilometr od Popradského plesa. Chata pod Rysy je jedno z posledních míst pro odpočinek pod vrcholem - dá se zde najíst a napít - ne úplně levně, ale vzhledem k faktu, že to sem někdo musel vynést, nejsou ceny určitě přemrštěné a spíše mě mile překvapily.

Závěrečné stoupání je po kamenech a mnohde je náročnější - ani ne tak strmostí jako kamenitostí. Ovšem výstup stojí za to - nejen onen pocit "2500m nad mořem", ale především rozhled je nádherný - na Slovenskou i Polskou stranu. Hlavně Mořské oko (pleso) na Polské straně je pod vámi jako na dlani. Asi každý si zde posedí a odpočine - daní za to je skutečnost, že vrcholek je doslova obsazen turisty ... a udělat si romantickou fotku na vrcholku je téměř nemožné. Spojují se zde totiž dvě cesty - ta, kterou jste přišli a druhá z Polské strany, protože vrchol Rysy leží právě na hranici těchto dvou států a je velmi oblíbeným cílem. Až zahájíte sestup, vychutnávejte si pohledy, které jste možná při výstupu opomenuly - na Žabí plesa, na Mengusovskou dolinu, ... stojí za to a v Čechách podobné nenajdete.

Výstup na Rysy - 2,5km nad moře
Výstup na Rysy - 2,5km nad moře
Mengusovská dolina
Mengusovská dolina
Žabí plesa
Žabí plesa
panorama z Rysů
panorama z Rysů
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Túra z Hrebienka - vzdálenost: 10.1 km
 2. Pohľad zo Skalnatej chaty - vzdálenost: 10.6 km
 3. Slovenské Tatry - vzdálenost: 12.2 km
 4. Sedlo pod Svišťovkou - vzdálenost: 14.0 km
 5. město Poprad - vzdálenost: 20.9 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. rekreačná chata Beňušovce (chata) - vzdálenost: 36.2 km
 2. Chalupa Helen-Roháče (chata) - vzdálenost: 41.9 km
 3. Ubytovanie Žaneta (private) - vzdálenost: 69.4 km
 4. Chalupa Ida -Slavec (chata) - vzdálenost: 71.7 km
 5. Horský dům Nýdek (private) - vzdálenost: 109.3 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°10'44.6400''N 20°5'18.6000''E GeoURL