Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Výstup na Schareck

Pokud máte touhu pokořit hranici 3000 metrů nad mořem, asi nejblíže k nám jsou Alpy a jeden z vrcholů, ktrý lze dosáhnout s touto magickou výškou konkrétně 3123m) je Schareck kousek od Bad Gastein. Dá se asi zdolat za jeden den, je jen otázkou jestli se chcete hnát. My jsme na vrchol nevystoupili - zůstali jsme cce 300 výškových metrů pod ním v cca 2800m - tedy ještě pod prvním ze dvou vrcholů (Aperes Schareck 2970m nad mořem) a nebudu zakrývat, že jsem už měl trochu zvláštní pocit při pohledu ze svahu dolů ... pokud nemáte rádi výšky jako já, je to celkem adrenalin. V každém případě jsme zvolili cestu z parkoviště Sportgastein - cca 8 km od Bad Gastein a je krásné jak z výšky kolem 1500 metrů (parkoviště) vystoupáte přes jeden kilometr vertikálně a pořád se shora na parkoviště díváte. Je to něco naprosto jiného než v českých horách a je to úchvatný zážitek.

Počáteční stoupání začíná v trávě a s keři stromů a je celkem příjemné - doporučuji zvolit poklidné tempo - stoupání bude dlouhé. Stoupáme po Neuwirtweg - značeno na mapě jako náročnější turistická trasa. V každém případě doporučuji turistické hole - pro lepší stabilitu a nahoře narazíte na ledovec (my skončili před ním), takže teplé oblečení, turistickou obuv a asi i mačky. Přestože máte pocit, že jdete dlouho, po dvou hodinách pořád uvidíte parkoviště a místo odkud jste vyšli - v tu chvíli postupně zmizí keře a následně tráva a začnete stoupat po kamenitém svahu, který je nepříjemný tím, že se celkem drolí. Na několika místech vede cesta po hřebenu, takže máte vlevo i vpravo celkem strmý sráz, ale dá se to vydržet. No a konečně ve výšce 2700-2800 narazíte na sníh i v letním období. Tam jsme se my obrátili s vizí, že příště dojdeme dál ...

Některé praktické věci jsem již zmínil, další doporučím vyrazit spíše ráno - i takhle nám výstup a sestup trval 7 hodin a sice jsme nepospíchali, ale zároveň jsme se "neloudali" - pokud to tedy chcete stihnout za jeden den, je třeba sebou hodit. Na druhou stranu vede lanovka - je tam ledovec s celoročním lyžováním, doporučuji si zjistit, jestli je v provozu a mít případně možnost svézt se na druhou stranu. Připravte se na zimu a to i v létě - ideální je asi výstup na konci léta/začátku podzimu, kdy je nejméně sněhu a v každém případě s rozumem - Alpy nejsou české hory, kde je záchranář na každém rohu a nedá se zabloudit. Množství Čechů, kteří každoročně zaměstnají záchranou službu v Tatrách a Alpách svědčí především o jejich nezkušenosti a naivitě v horách.

Příště na vrcholu zdar.

Schareck 3123m.n.m
Schareck 3123m.n.m
Schareck - panorama
Schareck - panorama
Schareck - pohled do údolí
Schareck - pohled do údolí
Schareck - csta po hřebenu
Schareck - cesta po hřebenu
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. NiederSachsenHaus a BockhartSee - vzdálenost: 2.4 km
 2. Hřebenovka Fulseck - Schuhflicker - vzdálenost: 23.7 km
 3. Elektrárny na Kaprunem - Stausee WasserFallBode, Mooserboden - vzdálenost: 29.8 km
 4. Oprášená zřícenina Vítkův Kámen - vzdálenost: 195.9 km
 5. Vyšší Brod - honosný klášter - vzdálenost: 200.0 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Hotýlek Belvedér (hotel) - vzdálenost: 199.7 km
 2. Pension Rozálie (penzion) - vzdálenost: 201.6 km
 3. Pension Šejko (penzion) - vzdálenost: 206.1 km
 4. penzion Družba (penzion) - vzdálenost: 242.0 km
 5. Penzion Minor ubytování České Bu (penzion) - vzdálenost: 243.4 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


47°2'23.0748''N 13°1'15.5568''E GeoURL