Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Hřebenovka Fulseck - Schuhflicker

Jedna z nejkrásnějších hřebenovek v údolí Bad Gastein Vás možná řekvapí svojí nenáročností, ale mnoha krásnými pohledy do dvou údolí - Bad Gastein na západě a Grossarl na východě. My jsme vyrazili z vesničky Dorfgastein a vyvezli se lanovkou do poloviny svahu Fulseck. Lze přestoupit na druhou a vystoupat až na vrchol a opravdu celou cestu jít po hřebeni. Pro méně zdatné turisty je dobrá alternativa. My jsme z poloviny svahu stoupali cca 1 hodinu do sedal Arltoerl - zde jsme se napojili na hřebenovku vedoucí od Fulsecku (Z Fulsecku se jde trochu dolů, takže to bude cesta zhruba stejně časově náročná.). Na místě naleznete malou chatku pro turisty a lavičku - můžete si dopřátt chvilku odpočinku a posilnit se před ... dalším výstupem. Přestože jde o hřebenovku nyní budeme nějaký čas stoupat.

Z Arltoerlu (1787) nás nyní čeká cca 1 hodina na rozcestí pod kopcem Schuflicker cca 2100 m.n.m. - tedy 300 vertikálních metrů vystoupat. Stoupá se především ze začátku a následně se dostanete na hřeben, který není nijak ostrý, takže se jde po pohodlné pěšince s krásným výhledem na obě strany. My jsme měli to štěstí, že v levém údolí (Bad Gastein byla inverzní oblaka, zatímco pravé bylo zcela čisté. Mohli jsme si tedy vychutnat krásný pohled do údolí i na "moře" mraků na druhé straně. Za mořem byl pak vidět protější hřeben a dále nejvyšší vrcholky Alp. Na křižovatce pod kopcem Schuhflicker se podle mapy zdá, že jsme již skoro v cíli, ale informace na směrovkách (45 minut) dávají tušit, že cesta dál bude opravdu horší. Cesta se sice zužuje a vrcholek je poměrně ostrý, nicméně se nedá říct, že by cesta byla nějak zvláště náročná a to ani por mě, který výšky nemusí. Snad na jediném místě se pod vámi otevře pohled hluboko dolů -na jezírko Schuhflickersee a máte trochu pocit, že jste přímo nad ním, jinak je ale cesta příjemná jenom na několika místech jsou upevněny řetězy.

Vrcholek je poměrně malý, takže je to na to se rozhlédnout a uvolnit po chvilce místo dalším turistům - rozhlédněte se ale pořádně - kopce kolem jsou opravdu krásné a vidíte na všechny strany. Cesta zpět vede po stejné trase až na rozcestí těsně pod Schuhflicker - pokud se vracíte zpět, zvolte asi tu druhou variantu, kterou jste nešli - na Fulseck, nebo k střední stanici lanovky, abyste si užili obě cesty. Další variantou je sejít do městečka Grossarl - jde následně vyjet lanovkou na Kreuzkogel a odsud se - opět po hřebeni - vrátit k Fulsecku z druhé strany - je to ale cesta delší a odhadl bych jí tak na 4 hodiny svižné chůze.

Schuhflicker 2214m.n.m.
Schuhflicker 2214m.n.m. (vrchol vlevo)
Sestup směr Grossarl
Sestup směr Grossarl
Údolí Bad Gastein - inverze
Údolí Bad Gastein - inverze
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. NiederSachsenHaus a BockhartSee - vzdálenost: 22.0 km
 2. Výstup na Schareck - vzdálenost: 23.7 km
 3. Elektrárny na Kaprunem - Stausee WasserFallBode, Mooserboden - vzdálenost: 31.3 km
 4. Oprášená zřícenina Vítkův Kámen - vzdálenost: 172.2 km
 5. Vyšší Brod - honosný klášter - vzdálenost: 176.4 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Hotýlek Belvedér (hotel) - vzdálenost: 176.0 km
 2. Pension Rozálie (penzion) - vzdálenost: 177.9 km
 3. Pension Šejko (penzion) - vzdálenost: 182.4 km
 4. Penzion Minor ubytování České Bu (penzion) - vzdálenost: 219.7 km
 5. Ubytování České Budějovice (private) - vzdálenost: 219.7 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


47°14'6.4716''N 13°8'50.5428''E GeoURL